GÜNEŞ OLMASAYDI NE OLURDU?

Limon Bilim Kültür Sanat Çocukevinde ”Güneş olmasaydı, ne olurdu?” diye sorduk. Çocukların hepsi farklı bir yönü değerlendirerek resimler yaptılar.

Sizde çocuğunuzla birlikte “Güneş olmasaydı, ne olurdu?” konulu bir resim yapabilirsiniz. Başlamadan önce çocuğunuza, aşağıdaki bilgilerden faydalanarak güneşi anlatabilirsiniz.

Güneş

Güneş çok büyük ve Dünya’ya en yakın yıldızdır. Dünyamızın etrafında döndüğü bu büyük yıldızın en önemli özelliği, bize ışık, ısı ve enerji vermesidir. Dünya’nın çevresinde güneş olmasaydı, Dünya’da yaşam olmazdı çünkü çok karanlık ve soğuk olurdu.

Dünya, kendi etrafında 1 kez döndüğünde, 1 gün olur. 1 gün 24 saattir. Dünyanın, Güneş ışınlarını alan yerlerinde, gündüz olur, karanlıkta kalan yerlerinde ise gece olur.

Hava durumu hava olaylarındaki değişmeleri bize bildirir. Bir gün gökyüzü açık, yani bulutsuz, günlük güneşlikken, ertesi gün yağmurlu, rüzgârlı, bulutlu ya da karlı olabilir. Güneşli günlerde gökyüzü açık ve hava sıcaktır. Hava rüzgârlı olduğunda, ağaçların yaprakları hareket eder. Güneşten gelen ısı sonucu farklı mevsimleri yaşarız. Günün en sıcak saatleri, öğle vaktidir. Çünkü Güneş ışınları o zaman Dünyamıza daha dik gelir.