BAHAR GELDİ…

Kışın sona ermesi, bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte havalar ısınmaya, doğa yavaş yavaş uyanmaya başladı. Sonbaharda yapraklarını döken bitkiler yeşeriyor. Kuşlar cıvıldıyor. Bu fırsatı değerlendirip bitkilerle ilgili aktiviteler yapmanın tam zamanı…

Çocuğunuzla birlikte bitkilerin nasıl büyüdüğünü araştırmak için tohum çimleme deneyiyle işe başlayabilirsiniz. Fasulye bu işe çok uygun. (Küçükken bir çoğunuz fasulye deneyi yapmışsınızdır belki de.) İsterseniz deneyi yapmadan önce aşağıdaki bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Bitkiler nasıl büyür?

Bitkiler büyümek için havaya, suya, güneşe ve toprağa ihtiyaç duyarlar.

Bazı bitkiler tohumları sayesinde çoğalır. Her tohum, aslında, büyüyüp gelişen bir bitkidir.

Topraktaki tohumlar suyu emince şişer, kabuğu çatlar ve aşağı doğru minik bir kök çıkar. Sonra kökler büyümeye başlar. Tohumdan yukarı doğru çıkan filiz toprağın üzerine çıkar, yapraklar görünür. Bitki büyüdükçe yaprakları, gövdesi, dalları hatta bazılarının çiçekleri olur.

Tohum çiçeğin içerisinde gelişimini tamamlar. Sonra tekrardan toprağa düşer. Toprakta filizlenmeden önce uyku halindedir. Bu şekilde yıllarca canlılıklarını yitirmeden yaşayabilir. Uygun koşullar tekrardan sağlanırsa yeniden filizlenir. Böylelikle çoğalmaya devam eder. Buna bitki yaşam döngüsü denir.

Deney için neye ihtiyacınız var?

Şeffaf renkli bir kap (Cam veya plastik olabilir.)

Pamuk

Fasulye

Şeffaf renkli kabın alt kısmına pamuk koyun. Bu bizim toprağımız olacak. Üzerine fasulyeleri yerleştirin. Sonra bir parça daha pamuk koyup bir miktar sulayın. Sonrasında da pamuğu nemli tutmayı unutmayın. Artık tohumun çimlenmesini, köklerin ve filizlerin gelişimini gözlemleyebilirsiniz. Dilerseniz toprağa da dikebilirsiniz.