KOMŞUM TOTORO

Komşum Totoro, Miyazaki imzalı, büyüklerin de severek izleyeceği sevimli bir animasyon.

Anneleri hastanede yatan iki kız kardeş ve babasının yeni bir eve taşınmasını ve onların burada geçirdikleri çocukluk neşesi dolu günlerini anlatıyor. Evin minik ve inatçı kızı Mei, evlerinin yakınındaki çalıların arasına giriyor ve kendini dev yumuşak kalpli Totoro’nun pofuduk göbeğinde uyurken buluyor. Büyüklerin göremediği Totoro, iki kız kardeşin hayatını bambaşka bir heyecana sürüklüyor ve kardeşleri ormanın ruhuyla tanıştırıyor.

Peki hastanedeki anneleri iyileşecek mi? Totoro yağmurda ıslanır mı? Kahkaha attığınızda evi terk eden toz tavşanları acaba hala tavan arasında mı? Tüm bunların cevabı için Miyazaki’nin Totoro’su ormanın derinliklerinde sizi bekliyor. Komşum Totoro ruhunuzu temizleyen bir animasyon. Film bittiğinde kendinizi Totoro Tottorooo diye filmin şarkısını söylerken bulabilirsiniz.
İyi seyirler dilerim :)

totoro 2

Birçok Miyazaki filmi gibi bu filmde de yönetmen doğanın saflığını, kucaklayıcılığını ve dostluğu ön plana çıkarıyor. El çizimi filmlerden vazgeçmeyen yönetmen en son, bu dünyada bana artık yer yok diyerek, emekliye ayrılmıştı. Filmlerinde bolca hayal dünyası ve gerçek üstü karakterler olan yönetmenin çocuklar için uygun olan başka filmlerinden de ileride bahsedeceğim.

Komşum Totoro (My Neighbor Totoro)
Yönetmen: Hayao Miyazaki
Süre: 86 dakika
Yapım yılı: 1988

Doğa Kılcıoğlu