E.T.

Birçok anne-babanın unutulmaz çocukluk filmidir E.T. Bu sevimli uzaylının incecik parmaklarını gökyüzüne uzatıp hüzünle ‘Home’ dediği günler hepimizin aklındadır. Şu dönemde yetişen çocuklar ne yazık ki E.T’yi tanımıyor. Oysa izlediklerinde çok seviyorlar. 7-8-9 yaş gruplarıyla yaptığım sinema derslerinde çocukların, en çok keyif aldıkları filmin E.T olduğunu söyleyebilirim. Film sonunda hepsi minik E.T’ler olarak koridorda yürümeye başlamışlardı. (İlk kez gördüklerinde biraz korkanlar olmuştu gerçi ama E.T’nin sıcaklığıyla sonrasında hepsi alıştı)

Filmin konusundan kısaca bahsedeyim; bir grup uzaylı, dünyayı ziyaretleri sırasında içlerinden birini dünyada bırakmak zorunda kalarak gezegenlerine dönerler. Dünyada yapayalnız ve terk edilmiş kalan minik E.T.’yi Elliot adında 10 yaşında bir çocuk bulur ve onu evine göndermek için çalışmaya başlar. Bunu yaparken onu büyüklerin dünyasından koruması gerekmektedir.

Acaba Elliot ve arkadaşları E.T’yi evine göndermeyi başarabilecekler mi? Elliot’ın küçük kardeşi bu sırrı saklayabilecek mi? Bisikletler her zaman 2 tekerlek üzerinde mi gider? Evrenin derinliklerinden gelen bir uzaylı bize en yakın dostumuzdan daha yakın olabilir mi?

E.T sadece bir bilim kurgu filmi değil, müthiş bir dostluk filmi ve ‘öteki’ye kucak açma filmi. Son dönemlerdeki bilim kurgu filmlerine bakarsak birçoğu bizden olmayanı yok etmek üzerine kuruluyken E.T yıllar öncesinin hoşgörüsü ve sıcak sevgisiyle müthiş bir empati filmi aynı zamanda.

Steven Spielberg’in 1982 yapımı bu filmi (biliyorum, yıllar çok fena akıp gidiyor :) daha dün gibi değil mi?) çocuğunuzla birlikte izlerken size de iyi gelecek.

Keyifli seyirler dilerim.

 

E.T (E.T. The Extra-Terrestrial)
Yönetmen: Steven Spielberg
Süre: 115 dakika
Yapım yılı: 1982

Doğa Kılcıoğlu