YUMURTA KUTUSUNDAN KAPLUMBAĞA

Geri dönüşüm bilinciyle atık malzemelerle hazırladığımız oyuncaklarda bu hafta yumurta kutusundan kaplumbağalar var. Aslında hiçbir şey çöp değil ve yaratıcılığımız el verdiği sürece her türlü malzemeyi değerlendirip kendimize oyuncak yapabiliriz. Bu aktivite sayesinde kaplumbağalar hakkında da biraz bilgi toplayacağız.

Kara kaplumbağaları; çok sert ve kemiksi bir kabuk içinde yaşayan, ağır yürüyüşlü, dört ayaklı, sürüngen hayvandır. Kaplumbağa sık sık ölümsü bir uykuya dalar. Yaşadığı çevrede sıcaklık düşmeye başlayınca hayvan iyice uyuşup kalır. Bol Güneş ışığı alan kuru topraklarda kendine bir delik kazıp bütün kışı orada geçirmek üzere içine girer.

kara-kaplumbagasi2

Deniz kaplumbağası, denizlerde yaşar. Sırt tarafı kırmızımsı kahverengi alt tarafı ise beyazımsı açık sarı renklidir. Bacakları yüzmeye yarayacak şekilde kürek biçimi almıştır dış kenarlarında en fazla 2 tırnak bulunur. Yumurtalarını gece kumsallarda açtıkları çukurlara gömerler. Bir defasında 100 yumurta bırakabilir. Yavrular 2 aylık kuluçka döneminden sonra gece vakti yumurtadan çıkarak denize giderler. Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altındadır.

deniz-kaplumbagasi-resimleri-6

Gerekli Malzemeler:

kaplumbaga_03

– Yumurta kutusu
– Yeşil karton
– Makas
– Pirit
– Oynar göz
– Siyah keçeli kalem
– Kahverengi guaj ve ya sulu boya

Nasıl Yapılır?

1. Yeşil kartonun üzerine kaplumbağa çizip kesin

kaplumbaga_02

2. Yumurta kartonundan 4 parça ayırın
3. Ayırdığınız parçanın üzerine keçeli kalemle çizgiler çizin ve kahverengi sulu boyayla boyayın
4. Kutu kuruduktan sonra kalıbının çıkardığının kaplumbağanın üzerine yapıştırın
5. En son oynar gözleri de yapıştırın, kaplumbağamız hazır

Kaynak: http://www.craftymorning.com/egg-carton-turtle-craft-for-kids/