LEGODAKİ HARFLER

İlkokula yeni başlayan miniklerimiz için harika bir aktivite öneriyoruz. Harfleri ve okuma-yazmayı öğrendiğimiz şu günlerde en iyi pekiştirmenin oyunla olacağının kanısındayız. Bu aktivite sayesinde hem el ve göz koordinasyonumuzu geliştireceğiz hem de büyük harf ve küçük harf ayrımını pekiştireceğiz. Şüphesiz ki Legolar en sevdiğimiz oyuncaklarımız arasındadır fakat öğrenme materyali olarak kullanmak pek aklımıza gelmez. Bir kenarda kutu içinde öylece duran Legolarımızı bundan sonraki hayatımızda hep kullanacağımız harfler için değerlendirme zamanı.

Gerekli Malzemeler:

– Legolar
– CD kalemi
– Etiket (İsteğe bağlı)

Nasıl Hazırlanır?

Legoların üzerlerine alfabedeki küçük ve büyük harfleri yazın. Aynı harfi farklı renkteki legoların üzerine yazmaya özen gösterin. Oyunu zorlaştırmak için daha sonra aynı renk legoların üzerine de yazabilirsiniz. Dilerseniz harfleri direk legonun üzerine yazmaktansa etiketlerin üzerine de yazıp yapıştırabilirsiniz.

Nasıl Oynanır?

Üzerinde büyük harflerin yazılı olduğu legoları sırasıyla düz bir zemin üzerine dizin. Üzerinde küçük harflerin yazılı olduğu legoları ise bir kaba koyup karıştırın. Miniğinizden kutudaki legolardan seçmesini ve seçtiği harfi büyüğüyle eşleştirmesini isteyin.

Şimdiden bol öğrenmeli ve eğlenmeli bir gün dileriz…

Kaynak: http://frugalfun4boys.com/2014/06/05/activities-for-learning-letters-and-numbers-with-duplo-lego/