TIRTILLI SAYMA (2-4 YAŞ)

Sayı saymayı öğrenmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. Bu aktivite, okul öncesi dönemde okul hayatına yönelik eğlenceli başlangıçlar yapmak isteyen anneler ve minikleri için bire bir. Eğer sizde evde çocuğuma rakamları ve sayı saymayı nasıl öğretirim diye soranlardansanız bu aktiviteyi denemenizi tavsiye ederiz. Bakalım miniğiniz tırtıllara doğru rakamları yapıştırıp üzerindeki ponponları nasıl sayacak, uzunluk ve kısalık kavramının farkına nasıl varacak? Deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

Gerekli Malzemeler:

tirtilli_sayma_02

– 2 adet A4 boyutunda renkli karton
– Pirit ve ya uhu
– Renkli ponponlar
– Keçeli kalem
– Makas
– Renkli kağıtlar (Evinizdeki artık, kalan kağıtları da kullanabilirsiniz.)

Nasıl Hazırlanır?

1. Renkli kağıtlara keçeli kalemle 1den 10a kadar rakamları yazın
2. Rakamları küçük daireler şeklinde kesip kartonun kenarına yapıştırın
3. 1den 5e kadar bir kartona 5den 10a kadar diğer kartona yapıştırın
4. Miniğinizden kartonun kenarında yazan sayı kadar ponponu rakamın kenarına yapıştırmasını isteyin

5. Daire şeklindeki rakamlar tırtılın kafasını oluşturmuş oldu, şimdi dilerseniz ponponların çevresinden kesip her bir tırtılı birbirinden ayırabilirsiniz

tirtilli_sayma_05

6. Toplamda 10 adet tırtıl elde ettikten sonra ‘Hangi tırtıl daha uzun?’, ‘Hangi tırtıl daha kısa?’ diye sorarak sayıların büyüklük ve küçüklük kavramlarını pekiştirebilirsiniz.

Aynı alıştırmayı renkleri öğrenmek içinde kullanabilirsiniz. Miniğinizden kırmızı bir tırtıl yapmasını isteyebilirsiniz. Bunun için kırmızı renkteki ponponları renkleri karıştırılmış ponponların arasından ayırmasını isteyin. Her bir renk için aynı işlemi tekrarlamasını isteyin. Böylece her bir tırtılın farklı rengi olmuş olacak.

Şimdiden bol eğlenmeli öğrenmeler dileriz…

Kaynak: http://www.kiwicrate.com/projects/Counting-Caterpillars/1783
Aktivite fikri Nicole Duggan’ a aittir.