MUTLU DİŞ VE MUTSUZ DİŞ KOLAJI (3-7 Yaş)

Bir aktivite düşünün, dişimizin dostunu ve düşmanını öğrenebileceğimiz… Yine bir aktivite düşünün doya doya kesme-yapıştırma yapabileceğimiz… Hem eğlenelim hem de öğrenelim dedik ve miniklere özel çok yararlı bir aktivite fikri bulduk. Günümüzde ki değişen beslenme alışkanlıklarımız dişlerimizle sorun yaşama riskimizi arttırıyor. Meyve ve sebze tüketmekten kaçınıp, şekerli yiyecek ve içeceklere yönelmek dişlerimizin daha hızlı çürümesine neden oluyor. Unutmamalıyız ki, meyve ve sebzede bulunan vitamin ve mineraller diş ve dişeti sağlığı için çok önemlidir. Renkli meyve ve sebzeleri daha fazla tüketerek, dişlerimizin doğal yoldan güçlenmesine ve temizlenmesine yardımcı olabiliriz.

Gerekli Malzemeler:

dis_kolaji_02

– Beyaz karton ve ya resim kağıdı (2 adet)
– Dergiler
– Maska
– Pirit
– Keçeli kalemler
– Kurşun kalem

Nasıl hazırlanır?

1. Beyaz kartonların üzerine kurşun kalemle diş şekilleri kesip kesin
2. Keçeli kalemlerle dişin birinin üzerine gülen yüz, diğerinin üzerine ağlayan yüz çizin

dis_kolaji_03

3. Ağlayan yüz olarak çizdiğiniz dişin üzerine dişimiz için zararlı olan gıdaları dergilerden kesip pirit ile yapıştırın (Örneğin; gazlı içecekler, kahve, şeker ve şekerli yiyecekler… vb. )
4. Gülen yüzlü dişimize ise dişimiz için iyi olan yiyecek ve içecekleri dergilerden kesip yapıştırın (Örneğin; diş fırçası, diş macunu, diş ipi, vitaminli ve kalsiyumlu gıdalar, meyveler ve sebzeler… vb.)

5. Mutlu ve mutsuz dişlerimizi hazırladıktan sonra buzdolabı kapaklarının üzerine magnetlerle yapıştırabilirsiniz. Hem böylece, gece atıştırması yapan babalarımıza da ufak bir hatırlatma yapmış oluruz :)

Şimdiden iyi eğlenceler ve bol öğrenmeler dileriz…

Kaynak: http://www.kiwicrate.com/projects/Happy-Tooth-Sad-Tooth-Collage/388
Etkinlik fikri ve fotoğrafları Tina Pearson’ a aittir.