KARNESİ İYİ OLAN ÇOCUĞA NASIL DAVRANILIR?

1. Karnesi iyi olan çocukların anne babaları içinde her şey yolundadır. Anne, baba ve çocuk rahattır.
2. Onu teşvik etmek ve motivasyonunu canlı tutmak için karnesi hakkında konuşmak gerekir. Ona karnesi hakkındaki düşünce ve duygularınızı söyleyin ve tebrik edin.
3. Karnenin iyi olması ödüllendirilecek bir durum değil teşvik edilecek ve fark edilecek bir durumdur. Derslerinin iyi olması onun sorumluluğunu yerine getirdiğinin doğal bir sonucudur.
4. Aile geleneğinizde olan teşvik sistemini kullanın. Ancak çok ödül veren ailelerin çocukları ileriki zamanlarda sıkışırlar. Herhangi bir sorumluluğu görevi olduğu için değil ödül için yapmaya alışırlar. Sorumluluklarımızı yerine getirdiğimiz için kimse bize ödül vermez. Ödül bir yarışmada alınır. Hiç birimize çocuklarımıza sorumluluklarımızı yerine getirdiğimiz için ödül vermiyorlar. Ona karne hediyesi olarak değil, ihtiyacı olan bir şeyi tatil hediyesi olarak alabilirsiniz.
5. Çocuğunuza başarısındaki sırrı sorun. O ne yaptı da bu kadar başarılı oldu? Bu başarıda ne etkili oldu? Bu gibi konuları konuşmak onun güçlü yönlerini fark etmesini, kendisiyle gurur duymasını sağlar.
6. Unutmayın, çocuklarımız başarılı oldukları yada iyi karne getirdikleri için değil çocuğumuz oldukları için sever ve değer veririz.

Psikolog Burçak Eritmen, Psikolog Şenel Karaman

Liman Psikoloji  

 

Fotoğraf: img-cdn.ntv.com.tr