BAYRAMDA ÇOCUĞUNUZUN ŞEKER TÜKETİMİNE DİKKAT EDİN

Çikolatalar ve şekerlemeler, bayramların olmazsa olmazları… Ancak aşırı şeker tüketimi çocukların sağlığına ve beslenme düzenine zarar vererek sindirim sistemi hastalıklarından, alerjik reaksiyonlara kadar vücutta olumsuz etkilere yol açıyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem Okutan, aşırı şeker tüketiminin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri anlattı.

Aşırı şeker tüketiminin çocuklar üzerindeki 3 olumsuz etkisi!

1. Aşırı şeker tüketimi sıcak havalarda ishali tetikler: Aşırı şeker tüketimi ilk olarak sindirim sistemini etkiler. Çocuklarda bulantı, kusma, dışkılama alışkanlıklarının değişmesi ve iştahsızlık görülür. Özellikle yaz sıcaklarında aşırı şeker tüketimi çocuklar arasında yaygın olarak görülen başlangıçta karın ağrısı ve daha sonra sulu dışkılama ile kendini gösteren ishalleri tetikler ve ishallerin şiddetini artırır.
2. Aşırı şeker tüketimi beslenme alışkanlıklarını değiştirir:
Çocuklar güzel ve tatlı olan, kendilerine enerji veren, onları mutlu eden, lezzet aldıkları şekerli yiyeceklere alıştıklarında günlük almaları gereken sağlıklı gıdalardan uzaklaşmaya başlarlar. Sağlıksız beslenme ise iştah kaybının ve vücut direncinin düşmesinin yanında başka hastalıklara da yol açar.
3. Aşırı şeker tüketimi alerjik reaksiyonlara yol açabilir: Doğal olsun ya da olmasın şekerler içerisinde bulunan renklendiriciler, boyar maddeler ve katkı ürünleri ciddi olarak çocuklarda alerjik reaksiyonlara yol açabilirler. Bu alerjilerden en tehlikelisi hızlı gelişen alerjidir ve renkli jelatin içeren ürünlerde sıkça görülür. Hızlı gelişen alerji gıdayı aldıktan 5-10 dakika sonra döküntüye, yüzde ve kulaklarda ödeme neden olur. Ayrıca ürtiker denilen ve kurdeşen olarak da bilinen kaşıntılı döküntülere de sebep olabilir. Çok şiddetli olup çocuğun tedavi altına alınması gerekli olabilir.

Aşırı şeker tüketiminin çocuklarda olumsuz etkilerinin önlenmesi için yapılması gerekenler nelerdir?

Çocukları alerjik reaksiyondan korumak için ilk kez temas ettiği besinleri azar azar vermek ve gözlemlemek gereklidir.
Çocukların şekerlemeleri öğleden sonra tüketmesi tercih edilmelidir. Tatlı ihtiyacı sabahları meyve, öğleden sonra birkaç parça çikolata ve akşamları dondurma ile giderilebilir. Çocukların şeker tüketimi her zaman aileleri kontrolünde olmalıdır.
Diş sağlığı açısından çocuklar şeker tüketiminden hemen sonra bir bardak su içmeli ve günde iki kere dişlerini fırçalamalıdırlar.
Çocukların yaş gruplarına göre günde tüketebilecekleri şeker miktarı değişir. 2 yaşın altındaki çocuklar şekerleme ve özellikle cam şeker yememelidirler. 2 yaşın üzerindeki çocuklar ise günde bir ya da iki tane küçük misafir şekeri ya da en fazla üç parça çikolata tüketebilirler.
Bayram tabaklarında bulunan hamurlu tatlılar yerine sütlü tatlılar ve dondurma ile alternatfiler hazırlanabilir.

Kaynak: anneysen.com