BEBEK GÜNEŞ VE GEZEGEN ARKADAŞLARI

Bebek Güneş’in canı hiç yemek istemiyormuş. Bu yüzden bir türlü büyüyemiyormuş.

Bebek Güneş’in hiç arkadaşı yokmuş. Oysaki Bebek Güneş, arkadaşları olsun ve onlarla oynasın istiyormuş.

Bir gün Dedesi, Bebek Güneş’i ziyarete gitmiş. Torununu, biraz solgun, üzgün, büyümemiş ve yalnız bulmuş. Dedesi, Bebek Güneş’in haline çok üzülmüş.

Ona bazı önerilerde bulunmuş;

– Bütün gıdalardan alsan, sonra sporunu yapsan, bir an önce büyüsen… Bak, kendini daha iyi hissedeceksin! Çevren arkadaşlarınla dolacak. Hayat eğlenceli olacak. İstersen bir dene…

Bebek Güneş’in Dedesi’nin önerileri hoşuna gitmiş. Her gün düzenli ve sağlıklı beslenmeye başlamış. Sütünü hiç aksatmamış. Bir taraftan da spor yapmaya çalışıyormuş ama bir türlü kendine uygun olanını bulamıyormuş. Günlerden bir gün dönmeyi denemiş çok hoşuna gitmiş. “Buldum!” demiş, “Buldum, artık hep döneceğim, çok zevkli!”

Bebek Güneş, kısa sürede büyümüş. O kadar sağlıklı ve eğlenceli olmuş ki Bebek Güneş’i görenler yanından ayrılamaz olmuş. Önce Merkür gelmiş. Ardından Venüs ve Dünya da kendilerine Güneş’in etrafında yer bulmuşlar. Ama gelenler bu kadar değilmiş. Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton, Güneş’i çok merak edip etrafına dizilmişler. Jüpiter çok büyükmüş. Hepsinden daha büyükmüş.

Merkür ise aralarında en küçük olanıymış. Satürn, çok süslüymüş. Etrafında halkaları varmış. Uranüs ile Neptün mavi görünüyorlarmış. Kısa zamanda hepsi çok iyi arkadaş olmuşlar ve hep bir arada kalmaya karar vermişler.

En büyük eğlenceleri Güneş’in dönüşünü seyretmekmiş. Bir gün en küçükleri olan Merkür’ün aklına gelmiş;

– Biz de dönsek! Hem Güneş gibi biz de spor yapmış oluruz hem de sağlıklı oluruz. Ne dersiniz?

Gezegenlerin tümü düşünmüşler, konuşmuşlar, sonra yine düşünmüşler. Sonunda ortak bir karara varmışlar. Güneş de çok heyecanlıymış. Acaba arkadaşlarının son kararı neymiş?

Gezegenlerin içinde en büyüğü olan Jüpiter, ortak kararlarını açıklamaya başlamış;

– Sevgili Güneş Arkadaşım, sen bizim bir araya gelme nedenimizsin. Seninle birlikte olmak çok güzel ve çok eğlenceli hepimiz için.

Güneş daha bir heyecanlanmış. Artık sabırsızlanıyormuş. Arkadaşlarının kararını bir an önce duymak istiyormuş.

Jüpiter devam etmiş;

– Biz hem kendi etrafımızda hem de senin etrafında dönmek istiyoruz çünkü hepimiz seni her yönden görmek istiyoruz. Sen bizi birleştiren özel yıldızımızsın.

Güneş bu karara çok mutlu olmuş ve hemen arkadaşlarına nasıl döneceklerini öğretmeye başlamış.

Yazan: Emel Akçay Uzun