HAYDİ KARDAN ADAM YAPMAYA!

Kar… Kış aylarının çocukların en güzel eğlencesidir. Adeta karın yağmasını beklerler.  Ebeveynler içinse, trafik ve benzeri aksaklıklar sebebiyle; bir neşeden bir çileye dönüşebilir. Hava durumu bilgilerine göre bu hafta tüm Türkiye’yi oldukça soğuk ve kar yağışlı bir hafta bekliyor.

Karın tutması, işlerimizi aksatsa da, çocuklarımızla birlikte vakit geçirmek için güzel bir fırsat sunar. Kar yağması akıllarımıza, kardan adam yapmayı getirecektir. Çocuğunuzla birlikte karlı bahçenizi keşfetmek üzere dışarı çıkarsanız, güzel bir eldiven, küçük bir havuç, kullanılmayan bir şapka, bahçeden bulacağınız taşlarla çok güzel bir kardan adam yapabilirsiniz. Birlikte vakit geçirirken çocuğunuz Neden kar yağar? ya da Kar nasıl oluşur? gibi sorular sorabilir.

Miniklerin merakını gidermek için ihtiyaç duyabileceğiniz bazı bilgiler:

Bulutları oluşturan minik su tanelerinin çok soğuk hava ile karşılaşması sonucu, incecik buz parçalarına dönüşmesine kar denir.

Kar; donma noktasının altındaki sıcaklıklarda, genleşen bulutların içinde oluşur. Bu bulutlarda; buz kristalleri, su damlacıkları ve aşırı soğumuş su damlacıkları karışık halde bulunur. Aşırı soğumuş su damlacıkları, buz kristallerine temas ettiğinde hemen donar. Donan damlacıklar, daha sonra başka buz kristallerine yapışarak büyür ve kar tanelerini oluşturur. Kar taneleri, içindeki hava akımları tarafından tutulamayacak ağırlığa eriştiklerinde, düşmeye başlarlar.

Aslında kış mevsiminde bulutlar hemen her zaman, havadan da hafif olan minik buz parçacıkları içerirler. Ama kar yağması için belli etkenlerin bir araya gelmesi gerekir. Bu etkenler, düşük ısı ve hava akımlarıdır, işte bu ortam, buz parçacıklarının birleşerek kar şeklinde yağmasına yol açar.

İyi eğlenceler….