SOĞUK KIŞ GÜNLERİNE ÖZEL AKTİVİTELER

Hava koşullarındaki olumsuzluklar sebebiyle, evde çocuklarıyla baş başa kalan birçok aile nasıl vakit geçireceği konusunda kararsız kalabiliyor. Bu konuda bize yazan Kidolindo anneleri, özellikle bu soğuk günlerde evde farklı neler yapabilecekleri ile ilgili öneriler istediler… Çocuğu oyuncaklarla oyalamak ya da televizyona mahkûm etmek, çocuklarımızla tüm günü birlikte geçirme fırsatımızın olduğu değerli günlere haksızlık olur.

Bugün, evde çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirmenin birkaç yolundan bahsetmek istiyoruz.

Havanın soğumasıyla birlikte, evde bu konuyla ilgili bazı keşif ve yaratıcılık aktiviteleri yapabilirsiniz.

Buzlar ne zaman eriyecek?

Buz, donarak katılaşan suya denir. Kışın çok soğuk günlerde havuz ve göllerde de su donarak buz olabilir. Buz ise ısındığında tekrar suya dönüşür. Buz, bulunduğu ortam ne kadar sıcak ise o kadar çabuk suya dönüşür. Çocuğunuzla birlikte bu keşfi yapmak için üç ayrı bardak içerisine 2’şer adet buz koyup, birinci bardağı kalorifer, ısıtıcı vb. evin en sıcak olan yerine, ikincisini pencere kenarı gibi evin daha serin olan bir yerine üçüncüsünü ise salon masasının üzerine koyabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte hangi bardakta ki buzun daha önce suya dönüştüğünü gözlemleyebilirsiniz. En sıcak ortamda ısıtıcının yanında bulunan bardak olduğu için oradaki buz en çabuk eriyecektir. Çocuğunuza hava ısındığında karların eriyeceğini anlatabilirsiniz.

Kardan Adam

Çocuklar yaptıkları kardan adam karların altında kalınca ya da diğer çocukların kardan adamı bozmasıyla üzülebilirler. Bugün evde kolayca bulabileceğiniz pamuk, dergilerden keseceğiniz renkli kâğıtlarla bir kardan adam yapabilirsiniz.

Kardan adam şablonunu buradan indirebilirsiniz. Şablona pamukları yapıştırdıktan sonra, eski gazete veya dergilerden keseceğiniz renkli parçalarla şapka, burun, ağız, göz, düğmeler ve kollarını ekleyebilirsiniz. Çocuğunuz küçük parçalarının kesimini tek başına yapamayabilir. Sizin yardımınıza ihtiyaç duyabilir. Kardan adamınız hazır olduktan sonra, odasında bir yere kardan adamınızı asabilirsiniz.

Evcilik

Çocuğunuzun içinde bulunduğu durumu kurgulaması ya da olmak istediği rolü gözlemlemek için onunla evcilik oynayabilirsiniz. Bu oyun esnasında iç gerilimi azalırken, hayal gücü artacaktır.

Mutfakta siz bir şeyler yaparken, ondan da yardım isteyin ki, sıkılmasın. Çocuğunuzdan yardım istediğinizde, size yeni işler çıkarabilir. Verdiğiniz görevi en iyi şekilde tamamlayamayabilir ya da etrafı dağıtabilir. Ancak akşam birlikte yapılan yemek, çok daha lezzetli olacaktır. J

Okuma

Çocuğunuzun dil yeteneğinin gelişmesi, kelime hazinesinin artması ve konuşmasının daha akıcı hale gelmesi için resimli hikâyeleri birlikte okuyabilirsiniz.

Uzmanlarımıza sormak istediğiniz sorular olursa, uzman@kidolindo.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.