ÇİÇEKLER NASIL BÜYÜR?

Çiçekler çeşit çeşit renkleri ve şekilleriyle dünyamızı güzelleştirirler. Güzel görüntüleri ve kokularıyla bize mutluluk verirler. Çiçeklerin açmaya başladığı bahar mevsiminde dışarıya çıktığınızda bolca gözlem yapabilirsiniz. Etrafınızda hangi çiçekler var? Ne renkteler? Yaprakları nasıl?…

Araştırmaya başlamadan önce çocuğunuza çiçeğin bölümlerini anlatabillirsiniz…

Çiçeklerin faklı kısımları ve görevleri vardır. Kök genellikle toprağın altında bulunur. Bitkiyi toprağa bağlar. Topaktaki suyu ve besinleri emer. Gövde çoğunlukla toprak üstünde kalan bölümüdür. Bitkiyi dik tutar. Köklerde emilen su ve besinleri yapraklara iletir. Yapraklar solunum, terleme, besin oluşturma ve boşaltım yaparlar.

çiçeğin_bölümleri

Çiçekli bitkilerde çoğalma görevini yapan organa çiçek denir. Çiçeklerin ortasındaki sarı tozun ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? İşte o toza polen denir. Polenler diğer çiçeklere ulaşarak yeni çiçeklerin üremesini sağlar. Bazı hayvanlar bitkilerin üremesine yardımcı olurlar. Örneğin arılar, çiçeklerin üzerine konarak, ayaklarında ya da gövdesindeki polenleri diğer çiçeklere taşırlar.