OYNAYARAK DUYULARI GELİŞTİRME

Günümüzde pek çok çocuk sokakta top oynamak, bahçede solucan aramak veya evde çeşitli aktiviteler yapmak yerine, televizyonun ya da bilgisayarın karşısına geçmeyi seçiyor. Ama bu arada duyularını geliştirme fırsatını kaçırıyorlar. Anne ve babalar kendi çocukluklarını hatırlayarak ve o eski zamanlardan şimdiye bir bağ oluşturarak bu yönelime karşı gelebilir. Sizin unutamadığınız duyu deneyimleri çocuğunuz için de unutulmaz olabilir. Öyleyse hiç zaman kaybetmeden başlamaya ne dersiniz? Çocuğunuzla birlikte çimlerde çıplak ayak dolaşın, sonsuz gökyüzünü seyredin, derin mavi denizin farkına varın, etraftaki kuş cıvıltılarını dinleyin… Böylelikle çocuğunuza da etrafı keşfetme fırsatı yaratın. Duyularla ilgili evde yapılabilecek küçük oyunlar planlayın. Başlangıç için bir örnek…

Çanın Çınlaması, Davulun Gürlemesi Oyunu

Neye ihtiyacınız olacak?

Küçük çanlar, tencere, yemek kaşığı

Nasıl yapılır?

– Çocuğun sırtı size dönükken, arkasında durup bir çan çalın ya da önce hafifçe, sonra sesi gitgide artırarak bir tencerenin üstüne kaşıkla vurun. Çocuk sese doğru dönüyor mu?
– Çocuğun gözlerini kapatmasını isteyin. Önce sağında, sonra solunda durarak çeşitli sesler çıkarın. Parmağıyla sesin geldiği yönü göstersin. Konumunuzu sık sık değiştirin. Seslerin hangi yönden geldiğini fark ediyor mu? Sonra rolleri değişin.

Keyifli oyunlar …