KÖPEK MAMASI PIRTLATAN PLASTİK ŞİŞELER

İtiraf ediyorum başlık biraz tuhaf. Ama durumu en güzel özetleyen başlık olabilir mi ? Okuyunca siz karar verin.

Sizin evde plastikler ayrıştırılıyor mu ? İzmir’de çeşitli belediyelerin girişimleri oldu bu atıkları ayrı toplamak için ama projeler çok başarılı oldu mu emin değilim. Ayrı toplansa bile eğer aynı çöplüğe gidiyorsa zaten pek de önemi yok benim için. Neyse biz yine de ayrı topluyoruz. Çöpün yanına plastik toplayıcılara da emanet edecek olsak hep ayrı topladık.  Netice de onların da işlerini kolaylaştırabiliriz diye düşündük hep. Biz derken; önce eşim ve ben sonra kızım doğunca da bu ritüele kızım eklendi. Artık ayrı bir çöp kutumuz var bunun için hatta.

Geçen gün Karşıyaka’da Bostanlı sahilde,  Güzel Sanatlar parkı önünde rastladığımız harika makineyi görünce  ne kadar isabetli bir karar verdiğimizi düşündük. Karşıyaka Belediye’sinin girişimi ile yerini bulan bu makineye plastik şişeleri atıyorsunuz. Hatta önce içinde su varsa önce suyu boşaltıyorsunuz ve hoooppp köpekler için su kabı doluyor, sonra yukarıdaki boşluktan şişeyi atıyorsunuz hooop köpek mamaları kabın içine dökülüyor. Çocuklar için hem eğlendiren hem de öğreten bir aktivite haline gelmiş oluyor plastikleri toplamak. Çünkü doğayı ve hayvanları sevelim mesajını  hem de insanoğlu olarak ikisine de  faydalı olabilirizi bizzat yaşayarak öğreniyorlar.

Kimin girişimi, kimin icadı bilmiyorum ama pek çok noktada olsa keşke dediğimiz türeden faydalı bir eser. Bu tarz girişimlerin çocuklarla daha çok noktada buluşabilmesi dileğiyle YAŞASIN KÖPEK MAMASI PIRTLATAN PLASTİK ŞİŞELER diyoruz.

 

Burçay Erenay Güngüler