KİTAP DENİNCE AKLINA İLK NE GELİYOR?

Zeynep tatlı mı tatlı bir abla. Meltem ve HakanTürkmen’in 8 yaşındaki kızları aynı zamanda minik adam Kaan’ın da ablası. Zeynep kardeşi Kaan’ı o kadar çok seviyor ki onun için bir kitap bile yazmış. 2. sınıf öğrencisi Zeynep, hem çok okuyor bir de anne – babasının yüreklendirmeleri ile de 3 kitap yazmış. Şimdilerde bir yayınevi ile görüşüyorlar. Yakında Zeynep’in kitapları raflarda yerini alacak. Biz de sizin gibi hangi ruh hallerinde aklından neler geçirdi ve kaleme aldı diye merak ettik ve Zeynep’e sorularımızı ilettik. Kidolindo ailesi olarak Zeynep’e yolu açık olsun diyoruz ve ömrü boyunca kitaplardan keyif almasını diliyoruz.

Kitap denince aklına ilk ne geliyor?
– Bazen hüzünlü, bazen heyecanlı, bazen komik yeni serüvenlere atılmak ve yeni yeni kahramanlar ve hayatlarla tanışmak geliyor aklıma. Yeni bir kitap görünce kendimi heyecanlı hissediyorum.
Kitap yazma fikri aklına nasıl geldi?
– Aslında okumayı ve yazmayı öğrenmeden önce kitapların resimlerine bakarak sürekli hikaye uydururdum. Sonraları hiç olmadık yerlerde ve zamanlarda da hikâyeler uydurmaya başladım. Bir gün annemle babam kardeşimle ilgileniyorlardı ve ben çok sıkılmıştım. Kartonları keserek onlardan karınca, güneş, ay gibi şekiller yaptım ve onları canlandırarak annemlere tiyatro gösterisi yaptım. Hikâyemde Karınca Zıp Zıp uzaya çıkıyordu. Tiyatro gösterim bitince annem; ‘’ Zeynep bu hikâye hangi kitapta yazıyor, ben hatırlamıyorum ama çok beğendim’’ dedi. O an uydurduğumu söyleyince annem hemen eline kâğıt kalem aldı. Ben tekrar anlattım ona hikâyeyi, ben yazmayı bilmediğim için annem söylediklerimi yazdı. Hatıra olsun diye de kitap halinde bastırmaya karar verdik annemle. Daha sonra sürekli aklıma yeni hikâyeler gelmeye başladı. Kendim yazmayı öğrenince daha kolay oldu hikâyeleri yazmak. Bir de Hakkı Amca’nın (Hakkı Gümüştaş – Kültür Kentleri Birliği Başkanı) bana imza günü yapması ve televizyonda tanıtması yazma isteğimi daha da arttırdı.
Kitaplar sana ne hissettiriyor?
– Kitaplar bana mutluluk hissettiriyor. Özellikle kitapların kokusunu çok seviyorum, kalın kitapların daha çok kokusu oluyor, o yüzden onları daha çok seviyorum.
Kitap isim ve konularını nasıl seçiyor?
– Aslında konular için ilham ve hayal gücü gerekiyor. Çok ciddi olmamak lazım, ben hayata eğlenceli bakıyorum. Baktığım bir şeyde eğlenceli farklı şeyler görmeye çalışıyorum. Mesela ben bu lambaya bakarken (odasındaki kalp şeklindeki lambayı gösteriyor), ben lambayı değil de etrafında aslında olmayan ama bana varmış gibi görünen çiçekler, oynayan hayvanlar, kuzular, kelebekler görüyorum ya da öyle hayal ediyorum. Bence hayata farklı bakan kişilere ilham gelir. Her şeyden eğlenceli bir şey çıkarmak gerekir.
Yeni kitap projelerin var mı?
– Yazdığım birkaç şiirim ve şarkı sözüm var. Kardeşimle ilgili yazdığım kitabıma yeni bölümler eklemek istiyorum. Bir de 4. Kitabıma başladım, insan olmak, yani duygularımız, sevinçlerimiz gibi hislerle ilgili bir kitap yazıyorum.
Sevdiği yazar ve kitabı?
– Ooo çok var. Hangisinden başlasam? Muzaffer İzgü tabi ki… Karlı yollarda ve Fulya’nın Bebekleri kitaplarını çok seviyorum. Hüseyin Yurttaş’ın kitapları, Jules Verne’nin İki Yıl Okul Tatili, Sevim Ak’ın kitaplarını (mesela Gözlerinde Güneş Var, Çilekli Dondurma), Susanna Tamaro’nun Kitaplardan Korkan Çocuk, Nick Bruel Kötü Kedi serisi, Zeytin ve Limon serileri özellikle Bumenga, bir de bilim kitaplarını ve bilim insanlarının hayatını anlatan kitapları seviyorum. Bir de kitabını hiç okumadım ama yazarlardan Zeynep Batımor’u seviyorum.
Kitap ve Kitaplara dair hayalin?
– Kitap yazmaya devam etmek istiyorum. Kitaplarımın çok fazla çocuğa ulaşmasını istiyorum. Sevdiğim yazarların benim kitabımı okumasını istiyorum. Kitaplarımın beğenilmesini istiyorum. Bir de aslında bilim kitabı yazmak istiyorum.
Kitap yazmak isteyen arkadaşlarına önerin var mı?
– Var. Gerçekten yazmak istiyorlarsa ve akıllarında bir şey varsa pes etmeden uğraşsınlar. Biz çocuğuz hata yapsak da farketmez, öyle öğreneceğiz çünkü. Akıllarına gelen her hikayeyi yazsınlar.

Screen shot 2015-03-25 at 1.47.21 PM

Bizim Önerilerimiz…. (Zeynep’in anne ve babasının önerileri)
Kitapları gerçekten seven ailelerin kitapları gerçekten seven çocukları olduğuna inanıyoruz. Kitaplar (ister mesleki, ister roman, ister felsefe… Türü hiç önemli değil) hayatınızda, evinizde, odanızda sanki ailenin birer bireyiymiş gibi yer kaplıyor ve sizinle yaşıyorsa, çocuk da o bireyi yavaş yavaş kendi dünyasının vazgeçilmez parçası yapıyor. Çocuk kitapla ne kadar erken yaşta tanışırsa o kadar çabuk arkadaş oluyor kitaplarla. Daha anne karnındayken hikâyeler okumaya başladık kızımıza ve yaklaşık 2-2,5 aylıkken de eline ilk kalemi verdik. Karşısına kâğıt tutarak kontrolsüz hareket ettirdiği elindeki kalemin kâğıtta bıraktığı izleri (karalamayı) hala saklıyoruz :).
Sadece oyuncakların değil, kitapların da çocuklar için çok güzel bir hediye olduğunu unutmayın. Hele hevesle ve mutluluğunuzu çocuğunuza hissettirerek onunla birlikte o kitapları okumak aslında ona vereceğiniz en güzel hediyelerden biri :) Naçizane küçük bir önerimiz daha var :) çocukların kitaplarını her an her yerde ulaşabilecekleri şekilde bırakırsak, onlarla o kadar haşir neşir oluyorlar. Örneğin: klozetin yanında, arabada koltuğun yanında, yatağının başucunda, çizgi film CD’lerinin yanı başında ya da oyuncaklarının arasında :)

Burçay Erenay Güngüler