ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE MASTÜRBASYON

“Eyvah! Çocuğum mastürbasyon yapıyor! Sorun ne, bu normal mi??”

Çocuğunuzu mastürbasyon yaparken yakaladınız. Şaşkınlık, endişe, öfke, çaresizlik, telaş, karmakarışık duygular içindesiniz. Bu yaşta çocuk bunu yapar mı? Nereden öğrendi? Biz yanlış bir şey mi yaptık? Şimdi ne yapmalıyım? Kafanızda sorular uçuşuyor. Her şeyden önce sakinleşin ve derin bir nefes alın, 3-6 yaş grubu çocuklarda mastürbasyon son derece yaygındır.

Olası Nedenler:
• Çoğunlukla bedensel keşif sürecinin doğal bir parçasıdır, bu nedenle çoğunlukla tamamen normaldir. Bu keşif, bazen rastlantısal olarak, bazen de genital bölge hastalıklarıyla (idrar yolları enfeksiyonu, deri hastalıkları vb.) birlikte uyaranların artmasıyla gerçekleşebilir.
• Fakat bazen çocuğun hayatında kaygı duyduğu bir şeyler olduğunun işaretidir; dış dünyada mutsuz ve gergin çocuk, içe dönerek kendini gevşetmenin bir yolunu bulmuştur.
• Bazen de yaşına uygun uyaranları ve oyuncakları olmayan, duygusal ihtiyaçları karşılanmayan, ilgisiz kalıp sıkılan çocuklar için kendi bedenlerinde bir oyalanma yoludur.
• İsteklerini ertelemekte zorlanan, özkontrolü zayıf çocuklarda dürtüselliğin sonucu olarak görülebilir.
• Belirgin başka duygusal ve fiziksel semptomlarla birlikte kimi zaman cinsel yönden fazla uyarılmışlığın ve hatta cinsel istismarın işareti olabilir.

Çözüm Önerileri:
• Eğer gelişimini normal sürdüren, keyifli, huzurlu bir çocuğunuz varsa, ve mastürbasyonu takıntı haline getirmemişse, bunun gelişimin olağan bir parçası olduğunu unutmayın. Siz sadece sözlerle değil, gerçekten de sakin, rahat ve telaşsız olun ki çocuğunuz cinsellikle ilgili ayıp, yanlış, kötü mesajları alarak büyümesin.
• Asla kızmayın, yargılamayın, ayıplamayın, ceza vermeyin, korkutmayın. Çocuğun kendini suçlu hissetmesi gerginliğinin artmasına, çoğunlukla mastürbasyonu daha da sık yapmasına neden olur.
• Aşırılaşan ve çocuğu yoran noktaya geliyorsa, mastürbasyon davranışına bir semptom olarak değil, bir sonuç olarak yaklaşın. Son zamanlarda kendisini gergin, güvensiz hissetmesine neden olmuş olabilecek olayları tarayıp kaynağı bulmaya çalışın. Eksik olan neyse (ilgi? oyun? fiziksel temas? aktivite?…) tamamlayın.
• Fazlaca yaptığını gözlemliyorsanız, doğrudan bir şey söylemeden birlikte yapabileceğiniz, ilgisini çekebilecek başka aktivitelere yönlendirin.
• Zaman ve yer ayırt etmeden sosyal ortamlarda yapıyorsa sağlıklı sınırları verin; “Bunu yapmayı seviyorsun ve hoşuna gidiyor. Bu sana özel bir şey, bu yüzden yalnızken ve odanda/banyoda yapmalısın.”
• Cinsel konulara karşı birden ortaya çıkan aşırı ilgi, tuvalet sorunları, depresif semptomlar, uyku ve çiş/kaka kaçırma problemleri gibi eşlik eden başka semptomlar gözlemliyorsanız bir uzmana başvurun.

Uzman Psikolog Pınar Fidancı
Liman Psikoloji