EV YAPIMI KUŞ YEMLİĞİ

Bahar mevsimiyle birlikte havalar ısınmaya, bitkiler yeşermeye başlıyor. Kuşların birbirinden güzel cıvıldamaları duyuluyor. Bu güzel kuşları besleyerek daha yakından gözlemleyebilmek için kuş yemliği hazırlıyoruz.

Gerekli Malzemeler:

– Tahta Çubuklar
– Kuş Yemi
– İp
– Renkli Karton

Nasıl Hazırlanır?

1. Yemliğin zeminini hazırlayalım.
Renkli kartonun üzerindeki çift taraflı bantı açalım. 6 adet tahta çubuğu yan yana gelecek şekilde kartonun üzerine yapıştıralım.
2. Destek çubuğunu yapalım.
Kuşun üzerinde durabilmesi için bir destek çubuğu hazırlayalım. Bunun için yeşil renkli çıkartma ile işaretlenmiş tahta çubuğu zeminin herhangi bir kenarına dışarı doğru çıkacak şekilde yapıştıralım.
3. Yan duvarları yapalım.
Tahta çubukların kenarlarında bulunan çift taraflı bantı çıkaralım. Zemin olarak hazırladığımız alanın kenarlarına gelecek şekilde yapıştıralım. Her bir sıraya dörder adet tahta çubuk kullanalım.
4. Yemleri koyalım.
Tahta çubukların ortasında kalan alana yemi koyalım.
5. İşte kuş yemliğimiz hazır.
Yemliğimizi gözlem yapabileceğimiz bir yere (pencere önü ya da bahçede bir ağaç dalı olabilir) yerleştirelim.
Not:
Yemliğinizi bir yere asmak isterseniz ipleri kullanabilirsiniz. Bunun için yemleri yerleştirmeden önce, her bir köşeye ip geçirelim. İplerin uçlarını ortada birleştirelim ve dengesini ayarladıktan sonra kısa bir ip parçasıyla bağlayalım.

Parklarda bahçelerde koşturup, oynamak çok eğlencelidir. Buralara gittiğinizde keyif alarak yapabileceğiniz başka şeylerde vardır. İsterseniz çevrede bir keşfe çıkıp canlıları inceleyebilirsiniz. Kuşları besleyip, neler yaptıklarını, nasıl sesler çıkardıklarını inceleyebilirsiniz.
Bazı kuşlar meyvelerle beslenir. Çoğunlukla meyvenin içindeki tohumları da yer. Fakat kuşların midesine tohumlara bir şey olmaz. Dışkılarıyla birlikte dışarı atılır. Tohumlar toprağa düşünce yeniden çimlenip büyüyebilir. Böylece yeni meyve ağaçları üremiş olur.

Kaynak: http://www.apartmenttherapy.com/for-the-birds-10-diy-bird-feeders-for-kids-to-make-202338