ÇİVİ ÇORBASI

Çivi çorbası değişik bir hikaye. Çünkü çivi ile çorba olmaz. Aslında her türlü sebze ile çorba yapılabilir. Kahramanlar çorbayı paylaştılar, paylaşmak için illa ki değerli birşey olması gerekmiyor. Ben de çivili çorbayı tatmak isterdim. Ben pişirecek olsam, çivi yerine CD koyardım :)

Anne Notu: Çivi Çorbası İskandinav halk masalları içerisinde çeşitli versiyonları olan bir dünya masalı. Tatlı dili ile iletişim kurmayı çok iyi bilen bir gezgin. Yabancıları karşı ön yargı ile yaklaşan bir ev sahibinin yargılarını bir çivi ile kırabiliyor. Çivi aslında iletişimi, paylaşımı ve arkadaşlığı anımsatan bir metafor. Tabii ki çocukların ilk başta bunu algılaması beklenmiyor, bakınız Beray :)
Kitabın en arkasında yazarın sonsözü; Bütün olanlardan sonra belki de adamın kadını kandırdığını düşüneceksiniz. Ama kandırmadı, sadece kalbini yumuşattı. Belki de başından beri insanoğlunun yaptığı iki şeyi yaptıkları içi kadının kalbi yumuşadı. Yiyeceklerini paylaşıp birbirlerine hikayeler anlattılar. Daha uzun bir süre böyle yapmaya devam etmeniz umuduyla.
Kitabın illüstrasyonları da çılgın. Paul Hess imza atmak yerine 3 kör fare imgesini kullanarak kitaplarda iz bırakıyor. Sözcüklerin gücü adına +4’e tavsiye ederiz.

Yazan: Eric Maddern
Resimleyen: Paul Hess
Mandolin Yayınları