YALAN SÖYLEYEN ÇOCUĞUMA NASIL DAVRANMALIYIM?

  • Tarih: Pazartesi, 29 Haziran 2015
  • Yazar: Selin Mert

Yalancı, yalancı, sana kimse inanmaz!
Yalancı, yalancı sözüne kimse kanmaz!

Bu masalı bilmeyenimiz yoktur. Çocukluğumuzda yalandan sakınalım, hep doğruyu söyleyelim diye anlatırdı büyükler, çünkü çok korkutur çocuğunun yalan söylemesi bir anne ve babayı.
Peki gerçekten yaşamın ilk yıllarında özellikle 5-6 yaş civarında söylenen bu yalanlar yalan mıdır, ciddiye alınmalı mıdır, nasıl tepki verilmelidir, anne ve baba korkmalı mıdır bu durumdan.
Öncelikle telaşa gerek yok, SAKİN KALMAK ilk tepkimiz olmalı, çünkü bu yetişkin dünyasında düşündüğümüz türden bir yalan değil. Çocukluk döneminde doğru bilgi vermeyen çocuğun neden bunu yaptığını bilmek çok önemli. Yani anne ve baba olarak önce şapkayı önümüze koyup bir düşünmek gerekiyor. Benim tepkimden korktuğu için doğruyu söylemiyor olabilir mi?, acaba bende bir şeyi benden gizlemeye mi çalışıyor?, gerçekten baş edemediği bir sorunu mu var? Tüm bu sorunların cevabı çok önemli çünkü yaşamın ilk yıllarında ebeveyn tutumlarımız çocuklarımızı doğru bilgiyi saklamaya yöneltir.
Genellikle çocuklarımız yalan söylediğinde tepki veririz ve ona yalanın ne kadar kötü bir şey olduğunu, kimsenin ona inanıp güvenmeyeceğini öğütleriz. Bu temelde yapılan bir diğer yanlıştır çünkü çocuk bu yüzleştirmeler karşısında öz güveni zedelenir, üzülür.
Yine bir diğer yaptığımız yanlış yalanını ortaya çıkarak kanıtlar ve kişiler buluruz, cezalar veririz. Yapacağımız bu davranışlar yine bir daha ki sefere çocuğumuzu yalana itecektir.
Yapacağımız en doğru şey kendi davranışlarımızı ve tutumlarımı değerlendirmek ve öz eleştiri yapmaktır.
Unutmamalıyız ki, yukarıda saydığımız yapılmayacaklardan kaçındıkça ve onu anlamaya çalıştıkça yalan söyleme davranışı azalacak çünkü; her durumda koşulsuz sevgi alacağını bildiği bir ortamda kendini daha güvende hissedecektir.
Son olarak tüm bu yaklaşımlarınıza ve yaşı büyümesine rağmen (yaklaşık 7 yaşından sonra) doğru bilgiyi vermeme davranışı devam ediyor ve artıyorsa bu konuda bir uzmandan yardım almak gerekebilir.

Selin Mert
Psikolog, Oyun Terapisti