ÇÖPÜNE SAHİP ÇIK VAKFI

Yeşilist sayfasında bir makale okuyorum. Gözlerim fal taşı gibi yuvalarından fırlıyor. ….“250.000’in üzerinde evin elektrik ve ısınma ihtiyacını çöplerin yakıt olarak kullanılmasından sağlayan İsveç hükümeti, ülkede üretilen çöpten daha büyük kapasiteli çöp dönüştürme tesisine sahip. Bu durum da İsveç’i komşusu Norveç’ten çöp ithal etmek durumunda bıraktı. İsveç bundan böyle Norveç’ten yılda (başlangıç olarak) 80.000 ton çöp satın alacak. “ Durum özetle bu. Tabii gelişmiş ülke olmak kolay değil, hem çöpleri geri dönüşüm ile elektrik ve ısınmayı bedavaya getir, bir de üzerine para kazan.
Sonra diyorum ah bilinç, ağacın yaşken eğilmesi sen nelere kadirsin. Geri dönüş ve atıklar konusunda evet bizde de bilinçli hareketlenmeler başladı ama yeterli mi? Farkındalığımız tam olarak harekete geçti mi? Tartışılır ama vazgeçmemek lazım sivil toplumu ve bu anlamda yapılan çalışmaları desteklemek lazım. Hatta bu anlamda Karşıyaka Belediyesi’nin güzel bir uygulamasını paylaşmıştık daha önce. Yolda giderken fırlatılan bir şişe, yere atılan bir sigara izmariti, ambalaj atıkları ya da çöp kutusu yerine köşelerde biriktirilenler aklımın bir köşesinde Çöpüne Sahip Çık Vakfı’nı hatırlıyorum.

Vizyonları ve misyonları çok açık ! Öncelikle Çöpünü çöpe at diyorlar. Çöp atma davranışının değişmiş olduğu temiz bir toplum yaratmak için çabalıyorlar. İlk adımları konunun önemine dikkat çekmek, sonrasında çöp üretimini minumuma indirerek, çöp yönetimini verimli kılmak.

Özüne bakıldığında çok kolay değil mi ?
1- Atıkları doğru yere at
2- Çevre kirliliğini azalt
3- Bu görüşü insanlara aşıla
4- Çöpün en aza indirgendiği bir toplum bilinci yarat

Evet yazarken kolay ama uygulamada kazın ayağı bu denli kolay değil. Sadece İstanbul’da günlük 14 bin ton; yıllık yaklaşık 5 milyon ton çöp üretimi mevcut. O yüzden ister gönüllü olalım, ister sadece paylaşımlarını paylaşarak destek olalım vakfın fikirleri ve üretecekleri kampanyalar, projeler bence çok değerli. Elbette karşılıklı onlarda sizin fikirlerinize ihtiyaç duyuyorlar aslında ve buna yönelik hem fikir yarışmaları düzenliyorlar, hem de gençlerle, belediyelerle, kurumlarla işbirlikleri geliştiriyorlar. Eminim çok farklı projeler bu sayede hayata geçecektir.
Bilinçli toplum için desteklerimize ihtiyaçları kesinlikle vardır. Okullara, anaokullarına sesleniyorum bence yeni eğitim- öğretim yılı için birlikte neler yapabilirsiniz demek için mutlaka irtibata geçin derim. Miniklerimizin hayal güçlerinden doğacak pek çok yaratıcı fikir çıkacaktır.

Çarpıcı Bilgiler:

· Ne yazık ki çöpe atılan plastiklerin %50’si sadece bir defa kullanıldıktan sonra çöpe atılıyor. (Naturalgreenway.com)

· Her yıl plastik tüketimi yüzünden 1 milyon deniz kuşu ve 100 000 adet deniz memelisi hayatını kaybediyor. ( Colorado University Recycling Facts )

· Sigara izmaritleri Dünya’da yere en çok atılan çöplerdir, çöplerin genel ortalamasının %58’ini oluşturur. ( Keep America Beautiful )

· Dünya’daki su kirliliğinin %80’i çöp ve çöplerden sızan sıvılardan kaynaklanır. ( Conserve-energy-future.com )

· Her Türk günde 1,25kg çöp üretiyor ( Çevre ve Şehircilik Bakanlığı )

· Evsel atıklarımızın %50’sinden fazlası geri dönüştürülebilir ( United States Environmental Protection Agency )

Çöpüne Sahip Çık Vakfı İletişim Bilgileri:

logo

Adres: Bayar Cad. Gülbahar Sok. No:14 34742 Kozyatağı/ İst.
Tel: 0-216- 6654191 / 220-221
Web: www.cscvakfi.org
E-posta: info@cscvakfi.org

Sosyal Medya Hesapları:

facebook/ copunesahipcik

twitter/ copunesahipcik

instagram.com/ copunesahipcik

Burçay Erenay Güngüler