KREŞE BAŞLAYAN ÇOCUĞUMU NELER BEKLİYOR?

Minik yavrunuz aile dışına ilk adımı atarken heyecanınızı tahmin edebiliyoruz. Şimdiye kadar siz ebeveynlerinden görüp öğrendiklerini aile dışı sosyal bir ortamda deneme zamanı. Bu ilk deneyim çok değerli. Çünkü kreşteki bu deneyimler sırasında pek çok duyguyu da ilk kez tadacak. Ebeveynlerinden öğrenmiş olduğu davranışların ve tepkilerin tek doğru olmadığını görecek. Tabii bazı durumlarda olumsuz duygular da yaşayacak. Hayal kırıklığı, öfke, üzüntü… Bu duyguları yaşayacak diye endişelenmeyin. Bu ilk tecrübeler onun ilerleyen yıllarda yaşayacağı zor durumlarla baş etmesi için deneyim sağlayacak.

İlk arkadaşlıkların kurulduğu bu ortamda aynı zamanda çocuğunuzun kendisine ilişkin ilk algıları da oluşmaya başlar. Arkadaşları tarafından ona sıklıkla söylenenleri içselleştirmeye başlar. Bu ilk arkadaş yorumları kişilik özelliklerinin, fiziksel özelliklerinin, becerilerinin, yeteneklerinin vb. ilk keşfini sağlar. Örneğin; çocuğunuz fiziksel olarak beğenilen biri olduğunu veya iyi resim yapabildiğini keşfedebilir.

Çocuğunuz ilk zamanlar kreşe gitmek istemeyebilir. Belirsizlik ve ayrılma kaygıları yaşayabilir. Bu durumda ebeveyni olarak sizin sakin, kararlı ve sabırlı olmanız gerekir. Kreşin her gün gitmesi gereken oyun, arkadaşlık ve eğitim yeri olduğu anlatın.

Çocuğu ikna etmek amacıyla abartılı söylemlerden kaçının. Abartılı söylemler çocuğun hayal kırıklığı yaşamasına sebep olabilir. Sizin göstereceğiniz kararlılık, sabır, inanç ve kreşe ve öğretmenlerine duyduğunuz güven çocuğun uyumunu kolaylaştırır.

Çocuğunuzun kreşe başlamasından önce sizin bu süreçteki duygularınızı kontrol etmeniz ve var ise endişelerinizi bir uzman ile paylaşmanız gerekir. Çünkü ifade etmeseniz de çocuğunuz kaygılı olduğunuzu sezer ve tedirginliği artar.

Çocuğunuz öğretmenleri ve arkadaşlarına alıştıkça belirsizlik duygusu ortadan kalkar ve çocuğunuz uyum sağlamaya başlar.

Bu yıl çocuğu kreşe başlayan tüm anne babalara ve sevimli miniklere güzel bir yıl diliyoruz…

Liman Psikoloji