YATAĞIMA YAĞMUR YAĞDI

  • Tarih: Pazartesi, 14 Eylül 2015
  • Yazar: Selin Mert

Çocuklarımıza masalları ve hikâyeleri çoğunlukla keyifli vakit geçirmeleri ve dil gelişimlerini desteklemek için okuruz. Ama masalların üzerinde çokça durmadığımız bir yönü daha vardır: örnek olmak. Çocuklarımıza masal okuduğumuzda kahramanları kendilerine örnek alırlar ve onlardan biri olmak için fark etmeden çabalarlar. Masal kahramanları olan prensler, korsanlar, prensesler çocuklarımızın hayal dünyalarını süsler.
Peki, evde dönemsel olarak yaşanan sıkıntılar için masallardan-hikâyelerden yardım almak sizce nasıl olur?
Çocuklarınızla yaşadığı sorunu paylaşmak, duygularının farkına varmasını sağlamak, kendi içinde çözüm bulamadığı ve anlamlandıramadığı durumlara ışık tutmak için bu tür kitapları okuyabilir ve üzerine konuşabilirsiniz.
İlk kitabımız Yatağıma Yağmur Yağdı. Pedagog Ayşen OY tarafından yazılan kitabın içerisinde Deniz ve Elif’in gece yataklarına gelen bulutları uzaklaştırmak için yaptıkları planlar var. Özellikle 3-6 yaş arası çocuklar için uygun olan kitap hem resimleri ile dikkat çekiyor hem de kullanılan dil yalın. Alt kaçırma problemi olan çocukların aileleri ile okuyabileceği keyifli bir kitap.

Keyifli okumalar dilerim…

Selin Mert
Psikolog, Oyun Terapisti