KİDOALFABE VE KİDOKELİME İLE TANIŞTINIZ MI?

Yeni bir eğitim öğretim yılına heyecanla “Merhaba” dedik. Her ne kadar bu sene okullar bayramdan sonra açılacak olsa da okul öncesi ve mini mini birler oryantasyon nedeniyle okul yolunu tutmaya başladılar.

Bizim zamanımızda tümden gelim yöntemi ile öğreniyorken şimdilerde tüme varım yöntemi ile okuma- yazmayı öğreniyor miniklerimiz. Bizim zaman derken 1975 model bir annenin sesi bu ses. Ali gel. Ali topu at yıllarından bahsediyorum. Artık yeni nesil önce sesleri kullanarak harfleri tanıyorlar. Onlar tabii bunun farkında değiller. Onların dünyasında öncelikli olarak ana kucağından, öğretmen kucağına gidiyor olmak, yeni arkadaşlar tanıyor olmak, yeni bir ortama uyum sağlamaya çalışmak var. Yeni bir dünyaya, yeni bir düzene alışmaya çalışıyorlar. Kendinizi ilk iş gününüzde düşünün. Sudan çıkmış balık gibi. Bir de öğrenmeye çalışmak var onlar için. Günümüzde öğrenme süreçlerine teknoloji de dahil oldu. Şimdilerde henüz bebekten telefon, tablet gibi enstrümanlarla tanıştırıyorlar. Belli bir yaşa kadar tanışmamalarını öneriyor uzmanlar ki bu ayrı bir yazının konusu. Belli yaş aralığında da saat sınırlaması ile o minik eller teknolojiyi keşfetsin diye sıkı sıkı tembihliyorlar.

İşte okul, eğlenme ve öğrenme üçgeninde size Kidolindo’nun uzman ekibinin geliştirdiği KidoKelime ve KidoAlfabeyi tanıtmak istiyoruz.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki her iki uygulamada uzmanlar ve öğretmenler ile titizlikle geliştirildi. Sınıf öğretmenlerinin yönlendirmeleri ile yeni yazı öğretim yöntemlerine uygun olarak, miniklerin el yazısını kolayca kavrayabilmesi hedeflendi. Harflerin hem seslerini duyuyorlar hem de yazılışlarını izleyebiliyorlar. Gerçekten işlevsel ve interaktif.

Uygulamalarda KidoKelime 5 aşamadan oluşuyor. Alfabe, Kelimeler, Sesi Bulmaca, Harfi Bulmaca ve Yapboz.

Uzmanlar, çocukların 3 yaşından itibaren kendi kelime dağarcıklarını oluşturmaya başladıklarını belirtiyorlar. Kelimeleri kendilerince özel seslerle birleştirerek ve bunu kendilerince bir oyuna çevirerek yapıyorlar. KidoKelime’nin ‘Sesi Bul’ kısmı bu konuda miniklere çok yardımcı olacaktır. 4 yaşından itibaren çocuklar, her bir harfin sesini ve şeklini hatırlamaya başlarlar. Doğru yönlendirmeler ve uygulamalarla çocuklara okumayı öğrenmek zor gelmeyecektir. Aksine oyun şeklinde eğlenerek öğreneceği için daha bir zevkle okumayı sökeceklerdir.

Her iki uygulamayı da incelemek isterseniz lütfen tıklayın. 

Burçay Erenay Güngüler