OKULLAR AÇILDI ÖDEVLER BAŞLADI

Okulların açılması ile ödevler de başladı. Ödev sorumluluğu kimindir, anne baba olarak nereye kadar ödeve müdahil olmalıyız ya da ödev sistemi içinde anne baba ne yapmalıdır, çocuk ders çalışırken yanında beklemeli miyim, ödevini alamadığında sınıf arkadaşlarını arayıp almalı mıyım soruları doğru cevaplandığında yapılan ödev işe yarar.

Gelin öncelikle ödev neden verilir buna bakalım. Ödev iki amacı beslemek için öğretmenler tarafından öğrencilere verilir. Birinci amaç gün ya da hafta içerisinde öğrenilen konuların pekişmesini sağlamak ve unutulmasını zorlaştırmaktır. Kısaca, çocuğunuzun matematik ödevini yapmanız onun matematik sınavından yüksek not alacağı anlamına gelmez. Eğer çocuğunuzun bazı notları düşükse öncelikle düşünmemiz gereken konu ödevleri kim yapıyor. Ödevlerin ikinci amacı ise çocuklara sorumluluk bilincini vermektir. Eğer çocuğunuz o gün ödevi yapmadı ise ertesi gün ödevini tamamlamadığı için onun karşılığı olan bedeli ödemek durumundadır. Bu bedel bazen artı almamak olur, bazen aferin almamak. Ancak bu yolla, yaptıkları davranışın bedelinin-sonucunun ne olduğunu yaşayarak sorumluluk bilinçleri pekişir. Tüm bu amaçlardan sonra sorumsuz bir çocuk yetiştirmek isterseniz tabi ki onun ödevlerini yapabilirsiniz.
Gelelim yukarıdaki sorularımızın cevaplarına. Ödev sorumluluğu sadece çocuğundur. Ödevi derste not etmek, ödevin teslim edilmesi istenen tarihi öğrenmek onun görevidir. Bazı anne ve babalar çocukları sınıf içinde ödevini almadığı için arkadaşlarını arayıp ödev alırlar. Bu tutum yanlıştır. Arkadaşlarını arayıp ödevini almak ve takip etmek sorumluluğu çocuktadır. Anne ve baba olarak ödevler esnasında sadece çocuğunuzun zorlandığı anlarda onun yanında olarak ona yol gösterebilirsiniz. Unutmayalım ki, yol göstermek kalemi elinize alıp toplama işlemini yapmak ya da özetini yazmak değildir. Anne ve baba olarak bir diğer sorumluluk alanınız çocuğunuz için uygun bir ders çalışma ortamı hazırlamak ve gerekli malzemeleri (kaynak kitap, kalem, defter) ona sunmaktır. Anne ve baba olarak son sorumluluğunuz ödevin tamamlandıktan sonra kontrol edilmesi olabilir. Yanlış olan kısımları gösterip yine sadece yol göstererek doğrusunu yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

Pek çok anne ve baba çocukları ders çalışırken yanlarında durup kendi özel ihtiyaçlarını sekteye uğratırlar. Unutmamamız gereken temel nokta ödev çocuğundur sizin değil. O nedenle sadece okuma ve yazma becerilerini edinene kadar yanında kalmanız sonrasında sadece rehber görevini üstlenmeniz yeterlidir.

Son olarak zamanında teslim edilmeyen, yapılmayan ödevlerin açıklaması anne ve baba tarafından değil (ciddi bir problem olmadığı sürece) çocuk tarafından öğretmenine yapılmalıdır, çünkü sorumluluk bilinci kazanması gereken kişi sizler değil çocuğunuzdur.

Herkese sağlıklı, mutlu ve başarılı bir eğitim ve öğretim dönemi dilerim…

Psikolog Selin Mert