ÇOCUKLARINIZA FARKLI RENK VE ŞEKİLDE YİYECEKLER SUNUN

Çocuklarınızı kendi kendilerine servis yapmaya veya besinlerin hazırlık işlemlerine yardımcı olmalarına teşvik edin. Örneğin, okul öncesi çocuklar bir sürahiden süt dökmek, tahin-pekmez karışımını ekmeğe sürmek veya bir servis kabından kendi tabaklarına kaşıkla yemek almak veya sebzeleri (havuç, salatalık gibi) ve meyveleri yıkayarak ekmek sepetine ekmekleri yerleştirerek çok büyük keyif alabilirler. Her ne kadar bu iş dağınıklığa sebep olsa da, çocuklarınızın özgüven kazanmaları için gereklidir.
Yemek yemeyi televizyon yada bilgisayar ile değil sadece yemek yiyerek olumlu yeme alışkanlıkları kazandırabiliriz. Tatlıları yemekle birlikte veya ara öğün olarak servis yapın, onları ana yemek yapmaktan ve ödül olarak sunmaktan kaçının.

Mutfağınızı çocukların boyutlarına uygun mutfak aletleriyle donatın. Örneğin çocuklarınızın eliyle kavrayabileceği bardaklar, düz kısa saplı yemek araç gereçleri, dar ağızlı kaşıklar, kör ağızlı çatallar ve derin tabaklar.
çocuklarınıza yemek için yeterli zaman tanıyın. Unutmayın onlar kendi kendilerine beslenmek için yeterli beceriyi henüz kazanmamışlardır veya zamanla kazanacaklardır.

ailece_yemek_yapma

Çocuğunuzunen çok istediği besin ile bir yemeği planlamasına izin verin. Yemeğin çocuk için uygun ısıda olduğunu kontrol edin.Çocuklarınız bazı yemekleri, örneğin ıspanağı tüketmek istemiyorsa endişelenmeyin. Brokoli veya havuç gibi aynı grupta yer alan diğer besinlerden sunun. Aynı gruptaki besinler aynı besleyici özelliklere sahiptirler.Besin grupları hakkında diyetisyeninizden bilgi alın.
Çiğnemek için sertseler, kuru besinleri örneğin eti hafifçe yumuşatın veya köfte yapın. Kuru besinleri patates püresi veya peynir gibi doğal olarak nemli besinlerle birlikte sunun veya elle yenilen besinlerin yanına soslar ekleyin. Çocuklar sosa batırılarak yenen yemekleri severler.

Dikkatinizi çocuğunuzun yemeğine değil, onun yeme davranışlarının pozitif yönlerine odaklayın.
Bebekler katı besinlere başladığında yeni gıdalara geçişte ona zaman tanıyın.Aynı günde veya aynı öğünde farklı gıdalara başlamayın.Çocuğunuz büyüdükçe yeni besine geçmeden önce onu anlatın.Besini tatmadan önce istek uyandırın.
Aynı besini değişik şekillerde sunun. Böylece değişik yeme şekillerinin tadını çıkaracaklardır.
Oyun çağı ve okul öncesi çağı çocuklar ara öğünleri (atıştırmayı) sevdikleri için , ana öğünün yerini almayan Ara öğünleri çocuğunuzun diyetinin sağlıklı bir parçası haline getirin. İçeriği iyi bir ara öğünün zamanıda önemlidir. Ana öğünden en az 2 saat önce verilmelidir.

Çocuğunuzun yemeğini tamamlayacak besinleri seçmelisiniz. Çocuğunuz ana öğünde yeterince sebze ve tahıl tüketmediyse, ara öğün: zamanı bu durumu telafi etmek için iyi bir zamandır. Ana öğünde sunduğunuz besinleri çeşitlendirdiğiniz gibi ara öğünleri de çeşitlendirin.
Ara öğün zamanını “eğlence zamanı” olarak düşünün. Çocuklar özellikle çekiciliği olan besinleri severler. Parlak renkli sebzeler ve meyveler çocuğunuzun iştahını kabartır. Kokulardan yararlanın! Fırında pişmiş ekmeğin kokusu veya yeni kesilmiş kavun kokusu oldukça çekicidir. Yemek görüntüsünü çekici hale sokmak için yumuşak krem peyniri krakerlere sürün. Havuçları, salatalıkları şekilli kesin. Meyveli yoğurtlar yapın.

Besinlerle İlgili Daha Fazla Araştırma…
Çocuğunuza besinlerin isimlerini öğretin. Örneğin sebzeleri ve meyvelerin renginden, şeklinden, boyutundan ve tadından bahsedin. Akşama hangi besinden yemek yapalım diye fikrini sorun. Kabul edeceği olumlu örnekler verin.
Besinlerle ilgili kitaplar okuyarak veya boyamalar yapılarak dünyalarını genişletmelerini sağlayın.

Uzman Diyetisyen Muhterem Ballar
Yaşam Koçu-NLP Uzmanı
Diyet İzmir Beslenme Koçluğu ve Danışmanlık Merkezi

 

Fotoğraflar:
http://goodtoknow.media.ipcdigital.co.uk/111/000007488/9777/housework-cooking-mum-dad-romance.jpg
http://www.cookingmamas.com/wp-content/uploads/2013/05/Fruit-and-Yogur-tCones.jpg
http://w-world.com/static/content_image/2013-02/yemek_yemeyen_%C3%A7ocuk.jpg