ALFABE TRENİ (2-7 YAŞ)

Hafta sonu ailece hem eğlenmeye hem de öğrenmeye var mısınız? Havanın soğuk olduğu günlerde evde değerlendirmek üzere bir aktivite önerisi sunuyoruz. Bu oyun sayesinde ailece yarışabilir, harfleri yeni öğrenen miniklere çok keyifli bir öğrenme ortamı yaratmış olursunuz. Hangi objenin hangi harf ile başladığını pekiştirmeye yarayan bu aktivite ayrıca miniğinizin zamana karşı yarışma, pratik olma gibi becerilerini geliştirmesine de yarayacak. Koşma, eğilme, kalkma, dizlerinin üzerine çökme, tutma, çekme gibi hareketleri de yapacağı aktivite el ayak koordinasyonuyla birlikte büyük kas becerileri de gelişecek.

Gerekli Malzemeler:

– Renkli ve beyaz A4 kağıtları (29 adet)
– Keçeli kalem
– Harf şekilleri (opsiyonel)
– Oyuncaklar ve objeler

Nasıl Hazırlanır?

1. Yere 29 adet kağıdı üzerine alfabedeki harfleri çizerek yerleştirin (Dilerseniz, harf şekillerini de kullanabilirsiniz.)

alfabe_treni_01

2. Miniğinizden oyuncaklarının içinden ve ya evdeki objelerden alfabedeki harf sırasına göre bir nesne getirip, başladığı harfin üzerine koymasını isteyin (Örneği, A harfine oyuncak ayısını, V harfine masanın üzerinde duran vazoyu…vb.)

3. Oyunun sonunda bütün harfler dolduktan sonra ‘Ğ’ harfinin boş kaldığını görüp Türkçe de o harfle başlayan herhangi bir kelime olmadığını anlayacaktır

alfabe_treni_05

• Oyunu daha büyük yaştaki miniklerle oynarken zorlaştırmak için zamana karşı yarıştırabilirsiniz.

Kaynak: http://www.kiwicrate.com/projects/Alphabet-Train/372
Aktivite fikri ve fotoğrafları Yael Valek’e aittir.