RAKAMLARI TOPLA, HARFLERİ EŞLEŞTİR, RENKLERİ BUL

2-9 yaş arasındaki minikler tek oyunun farklı versiyonları ile eğlenerek öğrenecek. Bu oyun sayesinde örneğin 3 yaşındaki bir minik renkleri eşleştirebilir, 5 yaşında bir minik büyük ve küçük harf ayırımını yaparak harfleri eşleştirirken, 7-8 yaşındaki bir minikte toplama ve ya çıkarma işlemlerini pekiştirebilir. Hem okul öncesi hem de okula yeni başlayana minikler bu oyunla eğlenerek öğrenebilir. İşe önce çöpümüze sahip çıkarak yani tuvalet kağıdı rulolarını biriktirmekle başlayalım. Çöp sandığımız malzeme aktivitelerimizin ana malzemesi olabilir.

Gerekli Malzemeler:

eslestirme_oyunu_02

– 3 adet tuvalet kağıdı rulosu
– Renkli daire etiketler
– Keçeli kalem

Nasıl Hazırlanır?

1. İlk tuvalet kağıdını renkleri bulmak için dizayn edin, etiketiniz üzerindeki renklerden keçeli kalemden ruloya daireler çizin

eslestirme_oyunu_03

2. İkinci rulonun üzerine alfabedeki ‘küçük harfleri’ çizin

eslestirme_oyunu_04

3. Üçüncü ruloya ise toplama sonucunda ortaya çıkan rakamları yazın

eslestirme_oyunu_05

4. Üç grup etiket oluşturmak için ilkini renkler için boş bırakın
5. İkincisine alfabedeki ‘büyük harfleri’ yazın
6. Üçüncüsüne toplama işlemlerini yazın

Nasıl Oynanır?
2-4 yaşındaki minikler renkleri öğrenirken bu oyunla pekiştirebilir. Rulodaki renkleri söyleyerek doğru etiketi doğru noktanın üzerine yapıştırmasını isteyin.

eslestirme_oyunu_06

Okul öncesi dönemdeki 4-6 yaşındaki minikler alfabeyi ve harfleri öğrenirken küçük-büyük harf ayrımını bu oyun sayesinde pekiştirebilir. Miniğinizden küçük harfin etikette yazan büyüğüyle eşleştirmesini isteyin.

eslestirme_oyunu_07

Okula yeni başlayan minikler ise, toplama ve çıkarma işlemini bu oyun yoluyla pekiştirebilir. Miniğinizin hesaplaması için toplama ve çıkarma işlemleri hazırlayın ve işlemlerin cevaplarını ruloya yazın. Miniğinizden önce etiketlerin üzerine bakıp işlemi yapmasını isteyin. Bulduğu cevabın üzerine etiketi yapıştırmasını isteyin.

Şimdiden bol eğlenmeli, öğrenmeler dileriz…

Kaynak: http://www.kiwicrate.com/projects/Toilet-Roll-Busy-Bags/2464
Aktivite tasarımı ve fotoğrafları Tina Pearson’ a aittir.