MAKAS KULLANIMI YAZI YAZMA BECERİLERİNİ NASIL GELİŞTİRİR?

  • Tarih: Pazartesi, 9 Kasım 2015
  • Yazar: Selin Mert

Yazı yazma becerisi çocukların 1. sınıfta kazanması gereken becerilerin başında gelir. Ancak pek çok çocukta yazı yazmada güçlükler yaşandığı görülür. Yazı yazmada yaşanan güçlükler pek çok olası sonucu beraberinde getirir; ödevi tamamlayamamaktan doğan hayal kırıklığı, ödevi tamamlamak istememe, okuldan kaçınma davranışı gibi.

Çocuklarımızın yazı yazmada problem yaşamaması için neler yapılabilir?
Makas kullanma becerisi karmaşık bir beceridir ve el-kol gelişimini destekler. Makas kullanımı sırasında iki el birlikte görev alır. Bir el makası doğru şekilde kavrarken, ellerin ve gözlerin birlikte çalışması ile çizgiler takip edilerek kesme işlemi tamamlanır. Sonuç olarak makas kullanımını sadece ellerin gelişmesine katkı sağlamakla kalmaz aynı zamanda el- göz koordinasyonunu geliştirir ve iki elin birlikte çalışmasını kolaylaştırır.

Makas kullanımı için doğru yaş nedir?
3 yaşından itibaren eğer görme ve ellerde bir problem yoksa çocuklarla makas alıştırmaları yapılabilir. Her beceride olduğu gibi “hazır bulunuşluk” makas içinde geçerlidir. Çocuğunuz eğer el tercihini yapmışsa, çatal kullanabiliyorsa, başparmağını etkin olarak kullanabiliyorsa, etkinliklerde iki elini de kullanıyorsa makas kullanmaya başlayabilir. Ancak çalışmaların bir erişkin denetiminde olması, makasın mutlaka küt uçlu olması, çocukların el tercihine uygun makas tercih edilmesi önemlidir. (Başat eli sağ olan çocuklar için sağ el makası, sol el olanlar için sol el makası uygundur.)

Doğru makas kullanımı nasıl olmalıdır?
Çocuğumuza doğru makas kullanma becerisini kazandırmamız için aşağıdaki adımları takip edebiliriz.
1. İlk olarak parmaklar doğru boşluklarda yer almalıdır. Başparmak yukarıdaki boşlukta, orta ve yüzük parmakları alt boşluklara yerleştirilmelidir. İşaret parmağı makası desteklemelidir.
2. Doğru tutmayı pekiştirdikten sonra yapmamız gereken havada makası açma – kapamayı öğrenmek. Bu aşamada çocuğunuzun parmaklarının üstüne kendi parmaklarınızı koyarak pekiştirebilirsiniz.
3. Açma – kapama pekiştikten sonra artık sıra kâğıdı kesmekte! İlk aşamalarda kâğıdı siz tutabilirsiniz. Kâğıt kesme deneyimi kazandıktan sonra kâğıdın kontrolünü de çocuğunuza verebilirsiniz.
4. Başarılı olan her denemden sonra ödül vererek çocuğunuzun motivasyonunu artırmayı unutmamalısınız.
5. İlk denemelerde başarısızlıkla karşılaşılması çok normaldir. Bu nedenle pek çok alıştırma yapılması gerekmektedir. Mükemmeliyetçi bir tutum ile yaklaşırsak çocuğumuzun becerilerinin gelişmesine engel oluruz.

Sevgiyle kalın.

Selin Mert
Psikolog, Oyun Terapisti

Kaynakça: http://www.milestonemom.com/how-scissor-skills-can-help-handwriting-development/