SELÇUK TREN MÜZESİ’NE ÇUFÇUFLADIK

Doğal Aileler ile Selçuk – Çamlık Lokomotif Tren Müzesi’ne Çufçufladık
Utandım; bunca yıldır Kuşadası tarafına geliriz, burayı nasıl araştırmamışım diye utandım.
Sevindim; Beray benden çok daha önce burayı keşfetti ve kulağına kar suyu kaçtı.
Hayıflandım; Devlet neden bu müzeye sahip çıkarak, ilgilenmiyor dedim. Müze özel olarak işletiliyor.
Diye diye bu liste uzar gider. 29 Ekim vesilesi ile Doğal Aileler’ in en son etkinliği olan Selçuk Tren Müzesi gezisine katıldık. Müze Selçuk- Aydın yolu üzerinde Çamlık Köyü’nde yer alıyor. Her zaman ki güler yüzü ile karşıladı bizi Doğal Aileler ekibi. Detaylı bir kahvaltıdan sonra çocukları yaş gruplarına ayırarak, etkinlik alanlarına aldılar. Kamp ekibinden farklı bir ekip vardı bu kez bizle. Doğal aileler içeriğe göre ekip oluşturuyor, bu da Doğal Aileler farkı diyelim. Eğitim fakültesinden drama ve tiyatro eğitimi almış değerli hocalarımıza çocuklarımızı teslim ettik.Önce drama etkinlikleri ile birbirlerini tanıdılar. Sonra tren oldular ve sırasıyla lokomotiflere geçerek etkinliklerini tamamladılar. Bir de kurucumuz, büyük dedeleri ( Beroş Atatürk’e böyle hitap ediyor) Atatürk’e mektuplar yazdılar. Gazetelerini oluşturdular. Tabii 100 yıl öncesine giderek o yılları canlandırmaları böylesine bir ortamda bence en keyiflisiydi. Etkinliklerden sadece çocuklar nasibini almadı. Erdem Erem Hoca anne- babaları unutmamıştı. Biz de kahvaltı sonrası drama çalışmaları ile önce birbirimizi sonra müzeyi tanıdık. Herkes oldukça istekliydi.
Çocuk oyun alanı da olan müzenin ortamı hem öğrenmek, hem eğlenmek hem de keşfetmekiçin ideal.

tren_muzesi_02

Tren müzesinden kısa notlar:
Müze, Türkiye’nin ilk demiryolu olan İzmir- Aydın Demiryolu’nun Çamlık Köyü’nden geçmesi dolayısıyla kurulmuş. (1888 – 1976 arası). Ziyaretçilere 1991 yılında açılmış.
Müzede 30 buharlı lokomotif bulunuyor. Hatta 2 tanesi çok özel, odunla çalışan İngiliz yapımı lokomotifler.
Atatürk de 1936 yılında beyaz tren ile gelmiş ve Çamlık Köyü’nde konaklamış. Kendisinin tren seyahatlerinde çekilmiş fotoğraflarının yer aldığı bir oda da hazırlanmış.
Atatürk’ün konakladığı ve toplantıları için kullandığı lokomotifi gezince, güzel ülkemizin ne şartlar altında kazanıldığına tanıklık etmiş oluyorsunuz.
Müze Selçuk- Aydın yolu üzerinde, ve gelin bizi ziyaret edin der şekilde bakıyor lokomotifler. Benim aklıma direkt araba tutkunu gibi, tren tutkunu olan çocuklar geldi. Thomas’ın treni kitabını bilirsiniz, ellerinden düşürmezler. Burası tren delisi çocuklar için ideal bir ortam.

Biz Doğal Aileler organizasyonu ile dolu dolu 4 saat geçirdik ama daha uzun kalarak ailecek, grup arkadaşlarınızla harika bir gün geçirebilirsiniz. Ekip oldukça profesyoneldi. 3,5 yaşında olan en küçük katılımcı Sinan dahil hiç zorlanmadan etkinliği tamamladı. Doğal ailelerin, genç enerjik doğal öğretmenleri ile iletişim kurmamak mümkün değil. Çocuklarımızı sistemin dışına çıkartan özgün programlarını Facebook sayfalarından her hafta duyuruyorlar. 15 Kasım’da köy hayatını keşfedecekleri bir program hazırlamışlar. İlginizi çekebilir; https://www.facebook.com/events/865217200263631/

 

Burçay Erenay Güngüler