MATEMATİKTE SEK SEK (4-9 Yaş)

Sek sek oynayarak matematik dersinde öğrendiklerinizi pekiştirmeye var mısınız? Bu oyunla rakamları toplayarak ilerleyebilir, çıkararak da geri dönebilirsiniz. Ayrıca ikişer ikişer sayma, üçer üçer sayma gibi hızlı sayma becerilerinizi geliştirebilir ve ya tek – çift sayıların ayrımını pekiştirebilirsiniz. Eğlenerek öğrenmek gibisi yok. Bütün bunların yanında hızlı düşünmemizi desteklerken, büyük kas becerilerimizi de desteklemiş olacağız. Eğer sizinde eğlenirken öğrenme için tasarladığınız oyunlar ve ya miniğiniz için hazırladığınız malzemeler varsa bizimle info@kidolindo.com adresinden paylaşırsanız çok seviniriz.

Gerekli Malzemeler:

seksek_01

– Maskeleme bandı
– Makas
– CD kalemi
– Peluş Oyuncak

Nasıl Hazırlanır?

1. Sek sek oynamak için kareleri hazırlayın (Toplamda 7 adet kare elde etmeniz lazım)

2. Sek sek çizgilerini hazırladıktan sonra karelerin ortalarına kısa alt alta maskeleme bantlarını yapıştırıp kesin
3. Ortalara yapıştırdığınız bantların üzerine rakamları yazın

Nasıl Oynanır?

Elinize peluş oyuncağınızı alın ve bir sayının üzerine atın, yan yana iki kareye iki ayağınız basarken, aradaki tek kareyi atlayıp diğer iki karenin üzerine zıplayın. Eğer elinizdeki oyuncak karelerin dışına düşerse oyuna baştan başlayın ve ya iki kişi oynarsanız sırayı diğer oyuncuya geçerin. Karenin çizgilerine değen oyuncuda yanar ve baştan başlaması gerekir.

Bu oyunu kurgularken miniğinizin öğrenme durumuna göre ister ikişer ikişer sayma, ister tek ve çift sayılar, isterseniz de toplama ve çıkartma şeklinde rakamları yazabilirisiniz. Örneğimizde, 2 şer 2 şer sayma gösterilmektedir.

Şimdiden iyi eğlenceler dileriz…

Kaynak: http://www.kiwicrate.com/projects/Indoor-Skip-Count-Hopscotch/2371
Aktivite fikri ve fotoğrafları Julie Kirkwood’ a aittir.