ÇOCUKLUK ÇAĞI OBEZİTESİ

Çocuklu çağı obezitesinde , genetik faktörler dışındaki ailesel riskler çok önemli bir yer oluşturmaktadır. Ailelerin çocukların beslenme biçimini etkileyen davranışları ,alışkanlıkları ve beslenme şekilleri bunların başında gelmektedir. Ailenin eğitimi, zaman darlığı, sosyo-ekonomik düzeyi, sosyo-kültürel faktörler çocukların besin seçimini direk etkilemektedir.
Beslenmeyi etkileyen bir diğer faktörde ekonomik nedenlerdir. Çalışmaların bazıları yüksek sosyo-ekonomik düzeyde bazıları da düşük sosyo-ekonomik düzeyde obezite prevelansının (görülme sıklığı)arttığını göstermektedir. Örneğin; Türkiye’ de yüksek sosyo-ekonomik düzeye sahip ailelerin çocuklarında obezite daha çok görülürken ABD ve gelişmiş Avrupa ülkelerinde ise yoksul sayılan sınıflarda obezite daha yüksektir.
Hayatımıza teknolojinin getirdiği olanaklar ile fiziksel olarak hareketli olmak neredeyse imkansızlaşmaktadır. Çocukların ev dışı oyunlar yerine bilgisayar oyunlarını tercih etmeleri ,güvenlik nedeni ile yakın mesafelerde bile okul servislerinin kullanılması ,büyük şehirlerdeki oyun alanlarının sınırlı olması, yapılan sık sınavlarda çocukların oyun oynamaya ayıracakları zamanı sınırlamaktadır.
Medya ve reklamların etkisi de çocukluk çağı obezitesinde ayrı bir yere sahiptir. Reklam ve tanıtımlardaki yüksek karbonhidratlı ve yüksek yağlı besinler üreticiler için önemli bir silah teşkil edip, çocukları hedef alarak her gün şekerlemeler, yüksek kalorili içecekler, yiyecekler ,tahıl gevrekleri tüketimi sağlanmaya çalışılmaktadır. Ambalajlar ve promosyonlar ile bu tür yiyeceklerin satın alınması için baskı yapılmaktadır.

cocukluk_cagi_obezitesi_01

Bir çalışmada 3-11 ve 12-18 yaş grubu çocukların reklamların yasaklanması ile fast food tüketimlerini %10-12 azaltabilecekleri bulunmuştur.
Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Gelecekte ruhen ve bedenen sağlıklı yetişkinler için beslenmenin önemi tartışılmaz. Çocuklarımızı büyük porsiyon yiyeceklerden uzak tutalım, sağlıklı mutfaklar oluşturmak için zaman ayıralım. Televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen zamanı azaltalım. Hareket edelim ve ettirelim. Yürüyüşler için zaman ayıralım. Bir gün….. televizyon kanallarına çocuklara yönelik ürünlerin reklamlarını saat 21:00-22:00 den sonra yayımlanması konusunda hukuki zorunlulukların gelmesini ümit edelim.

 

Uzman Diyetisyen Muhterem Ballar
Yaşam Koçu-NLP Uzmanı
Diyet İzmir Beslenme Koçluğu ve Danışmanlık Merkezi