OYUN ÇOCUĞUN GIDASIDIR

  • Tarih: Pazartesi, 23 Kasım 2015
  • Yazar: Selin Mert

Kitabımızın yazarı Ann Pleshette MURPHY. Yazarımız “Oyun Çocuğun Gıdasıdır” kitabında öncelikle daha önce yapılmayanı yapıyor ve gelişim özellikleri ile oyun ve oyuncakları birbiri ile ilişkilendiriyor. Çok fazla örneği olmayan bu kitap içerisinde ülkemizde de kolaylıkla erişebileceğimiz ve kültürümüze uygun oyuncak örneklerini barındırıyor. Örneğin; 5 yaş grubu için oyunlarında ki dönüm noktalarını şu şekilde sıralamış: Kurallar geliştirmek, hayal kurmak ve yaratmak, akrabalarla ilişki kurmak, şehir hayatına uyum sağlamak ve doğruyu yanlıştan ayırt etmek. Örnekte de görüldüğü gibi öncelikle çocuğun gelişimi ve bu gelişimin oyuna yansıması ele alınmaktadır. Sizlerde çocuğunuzun yaşına göre oyunlarını gözlemleyebilir farklılık sezdiğinizde bir uzmana danışabilirsiniz.
Kitapta özellikle dikkat çeken nokta ise “Biliyor Muydunuz?” ve “Ev Eğlencesi” köşeleri. “Biliyor muydunuz?” köşesinde ebeveynlere yönelik ve çocuk gelişimi ile ilgili kısa ve net bilgilendirmeler yer almakta. “Ev eğlencesi” kısmında ise çocuğunuzla keyifli vakit geçirmeniz için ipuçları ve oyun önerileri yer almakta. Oyunları ev ortamında rahatlıkla oynayabilir ve onlar üzerine hayal gücünüzü katarak yeni oyunlar geliştirebilirsiniz.
Kitap 0-12 yaş aralığındaki tüm çocuklar temel alınarak kaleme alınmıştır.
Yazarın kullandığı dili akıcıdır ve çok fazla bilimsel terim olmadığı için tüm eğitim seviyesine sahip ebeveyn kolaylıkla anlayabilir.

Hepinize bol oyunlu ve keyifli okumalar dileriz.

Psikolog, Oyun Terapisti Selin MERT