YAŞAMDAN ÖRNEKLER-AİLENİN VE ÇOCUKLARIN BESLENMESİ

Betül okul öncesi çocuğunun masaya döktüğü sütü temizlerken kendi kendine ”çocukları beslemenin zorlukları” diye söyleniyordu. Betül beş kişilik ailesi için hazırladığı çorbaya son rötuşları yapmakla uğraşıyordu kocası Metin eve erken gelmiş eti ve patatesleri fırına koymuştu.
Arda (henüz okula gitmeyen oğlu) annesinin brokoliyi telaşla karıştırmasını izlerken ,”anne bunu sevmiyorum” diye söyleniyordu. Genç kızları Naz , spordan sonra eve gelmişti.”Merhaba anne-baba ben aç değilim, spora başlamadan önce cips ve soda yemiştim” dedi. Ayrıca diyetteyim, hemen ödevime başlamam lazım, eğer acıkırsam bir elma yerim.” Betül et yemeğini geceden planlamıştı, çünkü Naz’ın bunu sevdiğini biliyordu ve ailenin bir arada olmasını istiyordu. “Cips elma ve soda, büyüme çağındaki bir çocuk için ne çeşit bir karışım bu diye” söylendi.
Dokuz yaşındaki biraz fazla kilolu oğulları Berk , sonunda kendisini televizyondan çekebildi ve eline bir bisküvi alıp anne ben biftek sevmem hele brokoliden nefret ederim dedi.
Tam o sırada telefon çaldı, arayan yandaki çocuğunu tek başına büyütmeye çalışan komşularıydı. “Aslı, bu akşam sizinle yiyebilir mi, geç vakte kadar çalışacağım. Lütfen Aslı’ya köpeği beslemesini hatırlatır mısınız? diye ricada bulundu.
Betül kendi kendine neden “ben diye “ sordu.

Betül herkesin yeterince beslenmesi için aşağıdaki yaklaşımlarda bulunmalı:

– Betül, Arda’nın yemeğin hazırlanmasına yardım etmesine teşvik edebilirdi. Betül kırıp dökmenin öğrenmenin bir parçası olduğunu bilmeli ve çocuklara bu şansı vermek gerektiğini düşünmeli.
– Betül, Arda’ya brokoli vermek yerine onun çiğneyebileceği başka bir yeşillik verebilirdi. Okul öncesi çocuklar çiğ sebzeleri daha çok sever.
– Betül, mönüye tek başına kara vermek yerine çocukların da yemeğin planlamasına yardım etmelerini sağlayabilir ve böylece olayı onlar için daha neşeli hale getirebilir.
– Betül ve Metin ailecek yenecek düzenli akşam yemekleri planlayıp herkesin daha fazla birlikte olmasını ve birlikte yemesini sağlayabilirler. Cem dahil olmak üzere.
– Naz fiziksel aktivite yerine kilo kontrol programı uygulayabilir. Fakat yeme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir. Sağlıklı bir akşam yemeği ara atıştırma yoluyla kilo kontrolünden daha iyidir. Cem akşam yemeği yememekle bazı besleyici besinlerden yoksun kalmaktadır.
– Berk okuldan sonra daha aktif olmaya teşvik edilebilir. Mesela babasına yardım edebilir. Şüphesiz daha fazla hareketle fazla yağlarından kurtulacaktır.
– Betül ve Metin oğulları Berk’i “iğrenç” yerine “hayır teşekkür ederim” diyerek besinleri reddetmeye teşvik edebilirler.
– Betül ailenin yemekten önce atıştırmasını engellemek için abur cuburları saklayabilir.
– Betül Aslı’nın annesine daha hoş görülü olabilir.Bir gün kendisi de aynı yardıma ihtiyaç duyabilir.

Uzman Diyetisyen Muhterem Ballar
Yaşam Koçu-NLP Uzmanı

Fotoğraf: http://www.hamileanne.com/haber/calisan-kadinlara-mutfakta-pratik-oneriler-698.html