İÇECEKLERİN BESLENME AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ

Su dışında ki çeşitli içeceklerin tüketimi son 20 yılda önemli şekilde artış göstermiştir. Çocuklar ve gençler, farklı nedenlerle meyve ve sebze sularını, gazlı içecekleri , aromalı içecekleri, enerji içeceklerini günlük beslenmeleri içerisinde tüketmektedirler. Bu içeceklerin tüketimi, sağlığı bazen olumlu bazen olumsuz yönde etkileyeceğinden her birinin özelliği, tüketilmesi gereken miktarları çok iyi bilinmelidir.
Meyve suyu üretiminde kullanılan meyvelerin bileşimi; meyve türüne, yetiştirilme koşullarına (toprak, gübreleme, iklim, ilaçlama) ve olgunluğuna bağlı olarak pek çok kriterden etkilenmektedir. Meyve suları bileşiminin, elde edildiği meyveye yakın olduğunu kabul etmek hatalı olmaz. Çünkü meyvelerde bulunan şekerler, asitler, mineral maddeler, suda eriyen vitaminler gibi suda eriyen çeşitli unsurların büyük bir kısmı meyve suyuna geçerken, suda zor çözünen polisakkaritler, lipitler gibi maddeler pres artığında kalmaktadır. Meyve sularının bileşimini etkileyen asıl etmen sulandırılma derecesi, şeker ve asit gibi katkıların ilavesidir. Bu nedenle meyvenin kendisini tüketerek alacağımız posa kan şekerinin dengelenmesinde, kolestrolün düşürülmesinde, bağırsağın düzenli çalışmasında ve kilo kontrolünde çok olumlu etkiler göstermektedir.

meyve_suyu_01

Çocukların şekerli besinlere karşı her geçen gün artan eğilimi beraberinde şişmanlık, tip 2 diyabet (şeker hastalığı), kardiyovasküler hastalıkların (kalp-damar hastalıkları) artmasına neden olmaktadır. Bu içecekler vücut ağırlığında artışa, diş çürükleri ve tip 2 diyabet başta olmak üzere sağlık sorunlarına neden olduğu çok iyi bilinmektedir. Hayvan ve insanlar üzerinde yapılan çalışmalar, bu içeceklerin doygunluk sağlamadığını ve diğer besinlerin yerini aldığı için dengesiz beslenmeye neden olduğunu göstermiştir.

kalp_damar_hastaliklari_01

Yapılan araştırmalar sonucunda son 20 yıl içerisinde süt ve süt ürünleri tüketiminin azaldığı görülmektedir. Bu nedenle süt, meyveli süt, ayran, kefir, taze sıkılmış meyve suları çocuklarımızın ve kendimizin günlük beslenmemizde yeterince olmalı. Yaşamımızda yapacağımız küçük değişikliklerin yararlı büyük sonuçlar doğuracağını unutmamalıyız.

Uzman Diyetisyen Muhterem Ballar
Yaşam Koçu-NLP Uzmanı

Fotoğraflar: http://www.myfussyeater.com/four-kid-friendly-juice-recipes/
http://mamavation.com/2015/07/10-reasons-never-let-kid-drink-soda.html