ŞEHRİN ÇOCUK HALİ KİDOLİNDO İŞBİRLİĞİ İLE İZMİR’DE

Gördüğümüz kadarıyla çok renkli bir portal Kidolindo, fikir nasıl doğdu ve gelişti?

Aslında Kidolindo ailelerin çocuklarıyla birlikte nitelikli zaman geçirmesine aracılık edecek kutu oyunları üretme fikriyle doğdu. İlk kuruluşunda aylık tema doğrultusunda kutu oyunları gönderimi yapan bir markaydık. Çalışmalarımızı bu yönde sürdürürken bir yandan atölyeler yaparak kullanıcılarla çok defa fiziki olarak da bir araya gelme fırsatı bulduk. Bu buluşmalar sırasında gördük ki ebeveynler kent yaşamı ve yoğun iş temposundan arta kalan zamanın azlığında çocuğun gelişimine yönelik aktivite planlamakta zorlanıyorlar veya neyi nasıl uygulayacağı konusunda soru işaretleriyle boğuşuyor, bir yandan da içeriğe de dijital olarak ulaşmayı daha fazla istiyor, mobil tarafta da kaliteli ve eğitici uygulamalara ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla biz de hem aktiviteleri hazırlarken biriktirdiğimiz deneyimleri ve içeriği bir platformda paylaşmak hem de mobil tarafta eğitici bir içerik oluşturmak amacıyla Kidolindo’yu bir portala çevirdik. Bu platformda düzenli olarak uzman görüşleri, çocuk aktiviteleri, etkinlikler gibi ailelerin ve miniklerin yaşamına dair birçok paylaşım yapıyoruz.

Kurucusu olarak Eda Evdüzen’i tanıyabilir miyiz ? Genelde çocuğu olan kişilerden bu tarz girişimler bekleniyor, bu yola neden başvurdu Eda Evdüzen?

Kidolindo’nun annesiyim :) Girişimciyim. Bu ilk girişim projem değil. Daha önce başka girişim projelerinde de yer aldım. Bunların ilki İzmir Ekonomi Üniversitesi Kuluçka Merkezi Embryonix’te bir reklam ajansı projesiydi. İzmir’in çok önemli markalarına hizmet verdik burada. Sonrasında biraz daha kurumsal girişimcilik diyebileceğim şekilde gelişti hikayem. İzmir Ekonomi Üniversitesi Tasarım Ofisi’ni kurdum ve 4 yıl kadar süreyle bu ofisi yönettim. Buradaki görevimi sürdürürken çeşitli projelerle ilgili çalışmalarım devam etti. Sonrasında kendi işimi yapma sevdasıyla üniversitedeki görevimden ayrıldım ve çalışmalarıma başladım. 2012’de E-tohum’da Türkiye’de 1500 proje arasından ilk 40’a seçildim. Sonrasında yatırımcılarla görüşmelere başladık ve bu süreçlerin sonucunda bir melek yatırım alarak Kidolindo’yu İzmir’de hayata geçirdim. Çocuk sahibi olmadan bu alana yöneldim çünkü insanların yaşamları boyunca öğrendiklerinin % 75 ini okul öncesi dönemde öğreniyor olmaları, çocuklarla çalışmanın çok renkli, hareketli ve değişken bir süreç oluşu ilgi çekici ve heyecan vericiydi benim için.

kidoalfabe_sehrincocukhali_04

Bu kadar detaylı içerik nasıl hazırlanıyor? Etkinlikleri neye göre belirliyorsunuz? Planlamaları kimlerle yapıyorsunuz?

İçerik hazırlık aşamasının oldukça ince eleyip sık dokunan bir hazırlık aşaması var. Genel planlamaları yıllık ve aylık olarak hazırlıyoruz. Daha sonra haftalık düzenli toplantılarla detaylara geçiyoruz. Konu minikler olunca hata yapma şansınız olmuyor. O nedenle planlamaları yaparken son dere detaycı kriterlere göre belirleme yapıyoruz. Ön hazırlıkları tamamladıktan sonra alanında uzman isimlerden görüş alarak devam ediyoruz. Kidolindo’da farklı alanlarda görev alan birbirinden özel takım arkadaşlarım var. Ancak hikayemin başından beri bir fiil yanımda, desteğini hiç eksik etmeden bu yola benimle birlikte gönül koyan çok sevgili dostlarım Burçay Güngüler ve Başak Yavuz planlamaların baş mimarları. Liman Psikoloji’nin uzman psikologları Şenel Karaman ve Pınar Fidancı da en büyük destekçilerimiz.

En çok ilgii gören bölümler hangileri?

Zaman zaman değişiklik gösterse de genel de en çok ilgi gören alanlar; Uzman görüşleri, neşeli tabaklarımız ve etkinlik takvimi bölümleri.

kidokelime_sehrincocukhali_03

Geliştirdiğiniz Türkiye’de ilk bazı aplikasyonlar mevcut, fikir ve ürün nasıl gelişti? Tam olarak nasıl içeriklere sahipler?

Kidolindo ekibi olarak; çocukların gerçek dünyayı keşfettikleri geleneksel oyun/oyuncaklarla dengeli bir biçimde, ebeveynlerin kontrolünde kullanılan uygulamaların çocukların gelişimine olumlu katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Okul öncesi dönemdeki çocukların gelişim süreçlerini göz önünde bulundurup, fiziki olarak edindiğimiz bilgi birikimini dijital ortama aktararak, eğitici ve eğlenceli bir öğrenme deneyimi sunma amacıyla yola çıktık yine. Şu an kullanıcıyla buluşan uygulamalarımız KidoAlfabe ve KidoKelime. İlk uygulamamız olan KidoAlfabe’nin Türkiye’nin okul öncesi dönemdeki çocuklara yönelik olarak hazırlanmış ilk el yazısı alfabe uygulaması olduğunu söyleyebilirim. Bu uygulamayı miniklerin Türkçe el yazısı harflerini okumaya ve yazmaya eğlenceli bir başlangıç yapabilmesi için tasarladık. İçeriği günümüz öğretim yöntemlerine uygun biçimde hazırladık, ekibimizdeki çocuk gelişim uzmanlarının kontrolünde titizlikle geliştirip, miniklere test ettirdik. İkinci uygulamamız olan KidoKelime’de küçük ve büyük harfleri görerek ve duyarak öğrenme pratiği yapabilmeye ek yeni fonksiyonlar getirdik. Burada minikler, kelimelerin hangi harflerden oluştuğunu görebilir, her bir harfin sesini duyup, o sesi çıkartmaya çalışarak tekrar ederler. Ekranda gördükleri objelerin isimlerini duyarak bir sonraki aşamada hangi sesin hangi objeye ait olduğunu eşleştirebilirler. İnteraktif animasyonlar ve yönlendirmelerle eğlenerek öğrenme fırsatı bulabilirler.

kidokelime_sehrincocukhali_02

Sevgili Eda, minikleri sevdiğini biliyoruz. Çok taze anne adayı olduğunu da biliyoruz, hayatında değişiklikler oldu mu? Ya da gelecek planları ile ilgili Kidolindo bu durumdan nasıl etkilenecek?

Gecesi gündüzüne karışmış çalışma tempomu yavaşlatarak kendime biraz daha zaman ayırır oldum. En belirgin değişiklikse ilgili alanlarımı ve araştırmalarımı okul öncesi dönemden 0-3 yaşa çevirmemde oldu tabi. Hal böyle olunca şimdiden çalışma alanımızla ilgili bu yaş grubuna yönelik ihtiyaçlar üzerinde kafa yormaya başladım. Bu sürecin sonundaki kazanımlar ve birikimler önümüzdeki günlerde Kidolindo’ya yansıyor olacak.

İzmir’de yerleşik olmak girişimci olarak seni zorluyor mu? Ya da kolaylıkları var mı?

Girişimcilik ekosisteminde sıkça konuşulan bir konu bu. Aslında İzmir’in kent olarak girişimcilere ve iş yapabilmelerine uygun bir yapısı var. Ancak bu uygunluğun yanı sıra konuşulan bazı olumsuz özellikleri de var. Daha rahat, daha mutlu yaşıyoruz, daha fazla üretebiliyoruz fakat biraz yavaşız. İşleri yapmamız daha yavaş oluyor. Girişimci olarak elinizdeki kaynaklar kısıtlı oluyor ve çok hızlı hareket çabası içerisinde oluyorsunuz. Bu noktada kentin yavaşlığı sizi birazcık yavaşlatabiliyor.

2016′da da planlar nasıl? Okuyucularımıza iletmek istedikleriniz var mı?

Çocuklarla çalışırken çok farklı deneyimler ediniyorsunuz. Çok doğal ve samimiler… Bir o kadar da sürprizlerle dolu ve şaşırtıcı. Onlarla çalışırken hızlı öğrenmeniz ve her geçen gün kendinizi yeniliyor olmamız gerekiyor. Kidolindo ekibi olarak bu öğrenme sürecinde yeni şeyler görüyoruz ve buna göre planlamalar yapıyoruz. 2016 yılı Kidolindo için son derece heyecan verici bir yıl olacak. Geleneksel çocuk kitabı yayıncılığına yepyeni bir bakış açısı kazandıracak, minikler içinse sihirli bir dünyanın kapılarını aralayacak Artırılmış Gerçeklik Uygulamalı Masal Kitapları’yla ilgili çalışmak üzere İzmir Bilim Park’a kabul edildik. İçerik üretimi ve tasarım aşamaları için Türkiye’nin alanında uzman isimleriyle görüşmelere başladık. Hedefimiz Türkiye’nin Artırılmış Gerçeklik Uygulamalı ilk masal kitaplarını üretmek…

Röportaj: http://blog.sehrincocukhali.com/sehrin-cocuk-hali-kidolindo-isbirligi-ile-izmirde/