ŞEHRİN ÇOCUK HALİ

-Sehrin Çocuk Hali sitesinin kurucususunuz, bize ve okurlarımıza biraz kendinizi tanıtır mısınız?

İstanbul’da doğdum, bu şehirde yaşıyorum. Doğduğum günden beri şehrin her köşesini gezmek için sokaktayım. 15 yaşımdan beri dünyayı dolaşıyorum. Gezdikçe yeni yerler kadar insanın kendini de keşfettiğine inananlardanım. İlk gittiğim şehir Londra, bu nedenle Şehrin Çocuk Hali – Kemal’in seyahat günlükleri de Londra ile başlıyor. Kitap aslında beni de çocukluğuma götürüyor.
2010’dan beri seyahatperest.com isimli blogumda seyahat notlarımı ve fotoğraflarımı paylaşıyorum. Blogum dışında pek çok dergide seyahat yazıları da yazıyorum.
2012 yılında anne olduktan sonra hayatım değişti. Çok uzun süre severek yaptığım avukatlık mesleğime ara verdim. Şimdi Milliyet Cumartesi’de anne&çocuk köşesini yazıyorum. Çeşitli dergilerde de anne&çocuk ve çocukla seyahat konularında yazıyorum. 2014 yılında da Şehrin Çocuk Hali sitesini kurdum. Bugünlerde en büyük keyfim oğlumla seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek.

-Yeni çıkarttığınız Kemal’in Londra Günlüğü adlı kitap, Londra’yı bir çocuğun gözünden mi anlatılıyor?

Kemal’in Londra Günlüğü benim için çok özel bir kitap. İlk gittiğim şehir, oğluma gezdiğim şehri anlattığım ilk kitabım. Kitabı yazarken bir çocuğun gözünden farklı şehirleri anlatmak istedik. Seyahat rehberleri hep büyükler için yazılıyor, biz ise çocuklar için hem eğlenceli hem de şehirler ve bu şehirlerdeki tarihi yapılar hakkında bilgi veren bir kitap hazırlamak istedik. Yazılanlar kadar kitabın çizimleri de benim için çok önemliydi zira çocukların görerek öğrendiklerine inanıyorum. Bu nedenle, çizimleri de çok sevdiğim karikatürist dostum Gökçen Eke yaptı. Kitapları bir seri halinde planladık. Londra ile başladık, ikinci kitap Brüksel Günlüğü olacak, sonra da farklı şehirlerle devam ediyor olacağız.

-Kemal ile seyahat size neler kattı?

Küçük bir çocuğun gözünden dünyayı görmek inanılmaz bir duygu. Onun hayata ve çevresindekilere karşı merakını birlikte yaşamak gerçekten çok keyifli. Ufacık şeylere saatlerce bakması, sizin tahmin edemeyeceğiniz şeyleri beğenmesi ve bunları paylaşması, yeni şeyler denerken ki heyecanı… Kemal ile seyahat tüm bu güzel duyguların yanında bana daha pratik ve organize seyahat etme becerisi kazandırdı. Kemal’in bezi, kıyafeti, oyuncağı bavulda çok yer kapladığından ben daha az eşya ile seyahat eder oldum. Uçak yolculuklarımızı Kemal’in uyku saatlerine göre ayarlar olduk. Gittiğimiz şehirlerde onun da hoşuna gidecek parklara, müzelere ve oyuncakçılara öncelik veriyoruz artık. Yemek konusunda da biraz daha programlıyız. Onun da yemek yiyebileceği restoranları seçiyoruz.

www.sehrincocukhali.com’ u açma fikriniz nasıl oluştu?

Oğlum küçükken onunla ev dışında da zaman geçirmek ve kendi yaşıtlarıyla oynamasını sağlamak için internetten oyun grupları, atölyeler ve oğlumun yaşına uygun etkinlikler arıyordum. Bunları tek tek araştırmak oldukça zaman alıyordu ve istediğim gibi bir aktivite bulduğumda da geç kaldığım için yer kalmamış oluyordu. “Çocuklar için şehirdeki etkinliklerin tamamını bulabileceğim bir site yok mu acaba?” diye araştırmaya başladım ve böylece Şehrin Çocuk Hali’nin temelleri atılmış oldu.

– Şehrin Çocuk Hali’ni bize nasıl tanımlarsınız?

Çocuklarımızla keyifli bir gün geçirelim ve şehri birlikte keşfedelim diye şehrin en çocuksu halini sunan bir aile etkinlik sitesiyiz. Üstelik size hayatı kolaylaştırmak için bir de etkinlik takvimimiz var. Gün gün, saat saat çocuklar için nerede ne var hepsini bir araya topluyoruz. Anne babalara, şehirde çocukla yapabilecekleri her şeyi bir arada sunan bir rehber olmayı arzu ediyoruz.

sehrin_cocuk_hali_02

– Web sitenizde neleri paylaşıyorsunuz?

Tanıdığımız bütün harika pastacıları, zıpır particileri, yaratıcı atölyeleri, doğal kumaştan ve çok renkli giysiler satan mağazaları, her aradığınızı bulabileceğiniz oyuncakçıları, sık sık uğradığımız kitapçıları, ekolojik ürünler satan dükkanları, çocukların doya doya koşup oynayabileceği parkları, bahçeleri, en lezzetli pizzacıları ve şahane dondurmacıları, ufaklıkları ve hatta sizi bile hayrete düşürecek müzeleri, vizyona yeni giren filmleri, harika çocuk tiyatrolarını ve mutluluğa dair daha onlarca şeyi tek bir yerde sizlere sunuyoruz. Bir de blogumuz var.

– Blog bölümünde hangi konularda yazıyorsunuz?

www.sehrincocukhali.com sitesinin blogu da anne babalara hem eğlenceli hem de öğretici ve faydalı içerikler sunuyor. Blogta, ‘Yiyoruz, Eğleniyoruz, Öğreniyoruz, Evde Yaşam, Geziyoruz ve Annelik Halleri’ başlıkları altında altı farklı kategoride günlük yazılar okuyuculara sunuluyor. Yiyoruz bölümünde yemek tarifleri, sunum önerileri, yemek üzerine tavsiyeler, Eğleniyoruz’da atölyeler, annelerin evde yapabilecekleri aktiviteler, parti fikirleri, Öğreniyoruz’da annelere ve çocuklara kitap önerileri, Annelik Halleri’nde tecrübe ve anılar, Geziyoruz’da mekan, tatil ve bavul hazırlığı önerileri, seyahat tecrübeleri, Evde Yaşam kategorisinde ise çocuk odası dekorasyonu, evde yapılabilecek etkinlikler başta olmak üzere pek çok şey paylaşılıyor.

– Sadece ücretli etkinlikleri mi paylaşıyorsunuz?

Hayır. Ücretsiz etkinlikleri de takipçilerimiz için paylaşıyoruz ve bunları özel bir kategori altında topluyoruz.

– Hangi şehirlerde yaşayanlar sizin sitenizden yararlanabilir?

İstanbul’da başlayan yolculuğumuza İzmir, Ankara, Gaziantep, Bursa, Antalya şehirlerini ekledik. İzmir’de yaşayan annelerin de şehir rehberi olmayı hedefliyoruz. İzmir’deki ailelerin hayatlarını kolaylaştırmak ve aradıkları her şeyi tek bir yerde bulabilmelerini sağlamak için de Kidolindo ile güzel bir işbirliği yapıyoruz.

– Sosyal medya hesaplarınız var mı?

Evet, takipçilerimiz etkinlikleri paylaştığımız, zaman zaman onlara özel yarışma ve indirim duyurularını paylaştığımız instagram, facebook ve youtube hesaplarımız var. İzmirli anneleri de bekleriz.

– Bir yazar kadronuz mu var yoksa okurlarınız da size yayınlanmak üzere yazı gönderebilir mi?

Okurlarımıza en sağlıklı ve faydalı bilgileri sunabilmek için sitemize düzenli yazı yazan bir yazar kadromuz var. Fakat onun dışında okurlarımızın da tecrübeleri bizim için çok önemli. merhaba@sehrincocukhali.com adresinden bize yazılarını gönderen okurlarımızın yazılarınızı ekibimiz değerlendiriyor ve sitemizin içerik paylaşımına uygunsa mutlaka yer veriyor. İzmirli annelerin tecrübelerini, önerilerini de merhaba@sehrincocukhali.com adresine bekleriz.