EN İYİ 3 LONDRA TEMALI AKTİVİTE

AYI PADDINGTON

Yaklaşık elli yıldır Ayı Paddington’ ın öyküleri, dünyanın her yerinde çocukları eğlendirmeye devam ediyor. Çok uzaklardan Peru’ dan gelen sevimli dostumuzu Brown Ailesi Paddington istasyonunda bulmuş ve hayatları o günden sonra eskisi gibi olmamıştı hikaye de tam burada başlamıştı. Her şeyi olağandışı hale getirmeyi başaran Paddington bulunduğu yere heyecan, mutluluk ve neşe getirir. İngiltere’ nin en sevilen kitap karakterlerinden biri olan Ayı Paddington’ ı aktivitesini yapmakta oldukça eğlenceli…

Gerekli Malzemeler:

– Kraft karton
– Mavi ve kırmızı elişi kağıdı
– Siyah keçeli kalem
– Yapıştırıcı
– Makas

KRALİYET ASKERLİ KİTAP AYRACI

Londra Kraliyet sarayı Buckingham Palace’ ın önünde bekleyen kırmızı üniformalı askerler nöbet değişim seremonileriyle ünlüdürler. Kışın iki günde bir, yazın her gün saat 11:30’da yapılan nöbet değişim töreni ‘Changing the Guard’ olarak adlandırılır. Askerlerin kafalarındaki kocaman tüylü şapkaları oldukça ilgi çekicidir. Gelin hep birlikte çubuktan asker yapıp, kitap okurken kullanalım.

Gerekli Malzemeler:

– Tahta çubuk
– Küçük boy oynar göz
– Kırmızı, sarı, siyah boya (Akrilik veya guaj)
– Fırça
– Yapıştırıcı
– Ponpon
– Kulak temizleme pamuğu
– Siyah karton

PONPON BOYAMAYLA LONDRA OTOBÜSÜ

Şüphesiz Londra deyince aklınıza ilk gelen simgelerden biri de kırmızı otobüsleridir. Şimdilerde her türlü teknolojiye sahip otobüsler hem çevre dostu hem de engelliler ve yaşlılar için her türlü konfor düşünülmüştür. Orta kısımlardaki renkli reklamlar çok ilgi çekicidir ve herkes dönüp dönüp bakar. Bu ikonik otobüslerin turistik amaçla hizmet veren ve ‘Hop On Hop Off’ olarak adlandırılan türleri de vardır. Belirli duraklarda arkadan inilip binilir. Çevreyi daha iyi görmek ve fotoğraf çekmek için çoğu kişi genel üst katta oturmayı tercih eder.

Gerekli Malzemeler:

– Resim kağıdı
– Etiketler
– Siyah karton
– Yapıştırıcı
– Mandal
– Ponpon
– Kalem
– Cetvel veya mukavva (Şekil çizmek için)

Aktiviteler Özge Lokmanhekim’ in ‘Kemal’in Londra Günlüğü’ kitabı için hazırlanmıştır.