ARKADAŞIM(IZ) DOĞA VE DOĞA ARKADAŞIMIN KUTUSU

Onunla arkadaşlık akışındadır. Bir döngü içindedir. Kimi zaman fırtınalı, kimi zaman güneşli, kimi zaman sarı yapraklı ama hep paylaşımcı. Hep bir şeyler anlatır. Hani bazen gözlerimizle anlatırız ya bazı şeyleri aynı öyledir işte. Kulağımıza ve kalbimize fısıldar, hissettirir tabii hissetmek istersek. Doğa hepimiz için özel bir arkadaştır; tüm insanoğlu için. Korunası, kollanası ve güzellikleri paylaşılasıdır. Biz onu bilinçsizce tüketsekte, o kucak açandır.
Kızım Beray ile doğadan uzak kalmamaya çalışsakta, günlük hayatta bunu ne kadar başarabiliyoruz diye sorgularken sosyal medyanın olumlu nimetleri bizim karşımıza bir oyun çıkardı. Oyunun adı; “Doğa Arkadaşımın Kutusu”. On-line dahil olarak hem büyükleri, hem çocukları doğada zaman geçirmeye, yeniden doğa ile arkadaş olmaya teşvik eden, keşfetme duygularını harekete geçiren özel bir oyun.
2 doğa aşığı arkadaş; Banu (Binbaşaran Tüysüzoğlu) ve Burcu (Meltem Arık Akyüz) kurgulamış oyunu. Bir önceki dönem oyunları Facebook hesaplarından takip ediyordunuz. Son oyun ile yeni açılan sitelerinden takip edebilirsiniz. Gündönümlerinde başvuru yapıyorsunuz elbette belli bir kontenjan var. Hatta yurt dışından bile başvuru kabul ediyorlar. Biz kış gündönümünü yakaladık. Kışı kaçıranlar ilkbahar için beklemede. Başka oyunlarında müjdesini vermişler, siz en iyisi takipte kalın.
E amaç keşif olunca; keşfetmenin yaşı yok mantığından hareketle; çocuklar, büyük çocuklar yani bizler ve okullardan sınıflar oyuna katılabiliyor. Başvuru yaptığınızda size farklı bir şehirden ama aynı yaş grubundan bir arkadaş atanıyor. Kime doğa hazine kutusu göndereceğinizi biliyorsunuz ama size kimden geleceğini bilmiyorsunuz. En az 10, en fazla 20 hazine kutunuzda bulunmak durumunda. Gizli bir arkadaştan harika bir doğa kutusu hayal edeceksiniz. Elbette oyun kurucular belli kurallara uymanızı bekliyorlar. Ve bunu detaylı olarak sitede açıklıyorlar. Hazine kutusu neleri içerebilir; taş, tohum, tüy, preslenmiş yaprak, yengeç kabuğu olabilir. Bu arada mutlaka konması gerekenler var ; Alçı ile alınmış bir hayvan ayak izi ya da hayvanların bıraktığı üç iz… Kemirilmiş bir kozalak ya da meşe palamudu, yabani bir kuşun düşürdüğü tüy, bir hayvan kemiği ya da kabuğu…
Olağanüstü yaratıcı olmamız beklenmiyor özenmemiz yeterli. Bazı topladıklarımız zarar görmesin diye pamukla destekleyebiliriz örneğin. Elbette zamanlamalar önemli çünkü oyuncular dört gözle gönderilerinizi bekliyorlar. Kutumuzu 22 Şubat’a kadar postaya vermiş olmamız gerekli. Bu Kış oyunu için 400 kişilik kontenjan vardı. Çok kısa zamanda kontenjan doldu. Elbette ekip git gide büyüyor. Oyun için gönüllülerden destek istiyorlar. Diğer oyunda eşleşiriz belki kim bilir ? Doğanın gücü adına keşifle kalın ve bence şehrin koşturmasına inat arkadaşımız doğaya bolca zaman ayırın. İnanın o bizi bizden daha çok düşünüyor. Kendinizi ritmine bırakın ve doğayı şevkatle koruyup, kollayın.
Hiç tanımasam da Banu ve Burcu’ya bu harika kurgu için binlerce teşekkür, doğa adına tanışırız elbette.

Site : www.dogaoyunlarievi.org
Facebook hesabı için lütfen tıklayınız.