KUMKURDU (SERİSİ)

Kitabın Adı: Kumkurdu (Serisi)
Yazar Adı: Asa Lind
Resimleyen: Kristina Digman
Çeviren: Ali Arda
Yayınevi: Pegasus

6-7 yaş civarına siz, 8+ kendileri okuyabilirler.

Kitap, Zackarina ve Kumkurdu arasında konuşmaları aktarıyor. Zackarina anne ve babası ile yaşıyor. Canı sıkılınca kumkurdu ile doğa, hayat, yaşam, büyükler ile ilgili sohbet ediyorlar. Mesela bir gün kumdan kale yapmışlardı ama adına karar veremedikleri için tartıştılar. Zackarina çekip eve gitti. Böyle çok sırdan şeyleri farklı şekilde anlatabiliyorlar. Hayattan bahseden bir kitap olduğu için tavsiye ederim. Zackarina çok konuşuyor ve çok bıdı bıdıcı. Benim gibi! Hem de çok şey istiyor ve hayvanlarla iyi geçiniyor. Sonra bütün bıdılar yüzüne patlıyor.

Anne Notu:
Efendim, ah bu kitap yok mu bu kitap. Aslında zevkli mi zevkli bir çocuk felsefe kitabı. İnsanın gerçekleri Beray’ın dediği gibi yüzüne yüzüne patlatıyor. Beray’a yeniden basılmadan önce bu kitap çok güzel alalım dediğimde, yok almayalım dedi. (Ve sonra kitap bir müddet bulunamadı, ne yazık ki basılmadı.) Muhtemelen az resim, çok yazı 2. sınıf öğrencisini korkutmuştu. Peki dedim, zorlamadım. Elbette günü gelecekti. Ve o gün 3. sınıfta geldi. Hatta aldık ve kitabı okula götürdü. “Biliyor musun anne arkadaşım Nehir’de de varmış ve o da çok beğenmiş” dedi. (E ne demişler, kitap okuyan arkadaş candır)
Zackarina tam ama tam anlamıyla bir çocuk. Diyologlar daha çok babası ile geçiyor. ( İsveç’in gözünü seveyim. Anne çalışıyor ve olaylara daha az müdahil). Kızgınlıkları var, sorgulamaları var,sevinçleri var, çocuk gözüyle dünyaya bakıyor. Bir de arkadaşı Kumkurdu var. Kumkurdu iyi bir dinleyici. Her şekilde koşulsuz dinliyor Zackarina’yı. Bir dış göz adeta ve koçluk yapıyor sanki ona. Zackarina’nın sorularının cevaplarını yine Zackarina’ya bulduruyor. Yukarıda fark ettiyseniz Beray’ın yorumuna hiç müdahale etmedim. Çünkü Beray kendi gibi onun da bıdı bıdıcı olduğunu düşünüyor. O da bir çocuk işte her çocuk gibi aslında.
Kumkurdu benim için Küçük Prens gibi bir başucu kitabı. Hatta kitapları. Çünkü 3 kitaplı bir seri. Kumkurdu, daha fazla Kumkurdu, Daha da fazla Kumkurdu olarak piyasada artık mevcut. Hani şu bardağın dolu tarafını görmek, empati yapmak, yaratıcı düşünmek adına ne derseniz; satırların arasında hepsi gizli. Mutlaka okuyun, hak vereceksiniz. Çocuğunuz okumak istemezse önce siz okuyun, mutlaka evet neden böyle düşünmüyoruz ki, diyeceksiniz.
“Tepinmek,” dedi Kumkurdu.” Ah ne harika bir şeydir!”. En az portakal suyu kadar faydalı ve onun kadar lezzetli.”
Tepinmenin de lezzeti mi olurmuş? dedi Zackarina.”Elbette,”dedi Kumkurdu. “Bedeninle tadarsın. Mımm, hem de iliklerine kadar!”