9+ YAŞ İÇİN 10 KİTAP ÖNERİSİ

Biz her sene ailecek İzmir Kitap Fuarını iple çekiyoruz. Bu yıl yine aynı heyecan vardı. Beray küçüklüğünden bu yana yazarlardan imza alıp, tanışma konusunda çok hevesli oldu. Kendisine kitap fuarlarını neden sevdiğini sorunca pek çok kitabın bir arada oluşu ve kitaplara bakmayı seviyorum diyor. Geri sayım ile günleri bekler oluyoruz ki bu sene heyecan iki misliydi. Çünkü en sevdiği yazarlar arasında olan Behiç Ak geliyordu. İzmir’e geldiğini daha önce duymadık. O yüzden bir heyecan, bir telaş. Sanırsın evde düğün var. Akşamdan imzalatacağı tüm kitaplarını hazırladı. Minik karikatür çizim defterini de aldı. Baktım Behiç Ak ile koyu bir muhabbet planlıyor. Hatta sabah kalktığında anne çok heyecanlıyım, çünkü Behiç Ak ile tanışacağım diyordu. Behiç Ak’ın imzası saat 14’de idi. Haydi dedik önce bir diğer yazarları keşfedelim.

Tam karşımızda Muzaffer İzgü ve Mavisel Yener vardı. Muzaffer İzgü’ye Beray Muzaffer dede diyor, başı çok kalabalıktı ona merhaba diyemedik. Mavisel Yener ile sarıldık.(Beray diyor ki çok süslü ve çocuklarla iletişimi çok kuvvetli) Bu arada karikatür çok sevdiği için Beray, süperpenguen standını bulmakta önemliydi bizim için. Orayı da bir talan ettik. Sonra Fatih Erdoğan’ın bulunduğu standa geçtik. (Beray diyor ki çok eğlenceli ve komik) Ne sorular, ne cevaplar. Ağzı kulaklarında tabii Beray’ın. Bu arada her sene gördüğümüz ve imza aldığımız yazarlarda olsalar her yaşta bilinç farklı olduğu ve farklı yaş grupları için seçim yaptığımız için tekrar imza alıyor olmakta ayrıca hoşumuza gidiyor. O nedenle Ayla Çınaroğlu’na bir daha uğradık. Çünkü 3 kuzucuklardan yeni doğan Toprak’ımıza imzalatmak istiyorduk. (Beray diyor ki; çok kibar ve çok tontondu) Ayla Hanım’a kuzucukların isimlerini neden Hophop, Toptop ve ZıpZıp koyduğunu sorduk.

Bu arada baktık Behiç Ak imza için gelmiş. Ver elini Günışığı Kitapları. Götürdüğümüz tüm kitapları imzalatamadık çünkü Behiç Ak en fazla bir tane kitap imzalıyormuş. Beray için bu biraz hayal kırıklığı oldu çünkü hepsini çok sevdiği için hangisini seçeceğine karar vermedi.(Beray diyor ki; çizimleri komik ama kendisi tahmin ettiğim kadar komik değil, tahmininden genç bulmuş.) Bu arada kuzeni içinde bir kitap seçmişti. Neyse allem ettik, kallem ettik iki kitaba razı ettik görevlileri. Bu tarz konularda ben çok müdahale etmemeye çalışıyorum, kendisi konuşsun ve işini halletsin derdindeyim.

Ve fakat en sevdiği kitabı imzalatamayınca başladı bizimki ağlamaya. Yanlışlıkla kuzenin kitabını Beray diye imzalatmıştı. Neyse biz kıvrım kıvrım kıvranıp tekrar gittik. Ve karikatür kitabı için bir imza daha istedik. Prensip prensiptir elbette. Ama diğer yandan karşımızda bir çocuk ve bir de çocuk yazarı var. Çocuklar için hayaller çok önemli. Neyse imzamızı kaptık. Sen sağ, ben selamet. Belleklere anılar kayıt oldu. Seneye bakalım yazarlarla ne gibi maceralarımız olacak.

Bu arada yaz için seçtiğimiz kitaplar oldu. 9+ yaş ile direkt Beray bu kitapları seçti ve bazılarını okumaya başladı. Hatta anne okumayayım, yaza kalsın diyor.
Ve işte bizden size 10 öneri, keyifli okumalar.

kitap_onerileri_01

1. Böyle de Ödev mi Olur? – Fatih Erdoğan- Mavi Bulut
2. Dört Yavru – Ursula K. Le Guin – Günışığı Kitaplığı
3. Sizinkiler- Issız Ada- Salih Memecan – Mart Yayınları
4. Vapurları Seven Çocuk – Behiç Ak – Günışığı Kitaplığı
5. Dostum Çino – Nilgün Ilgaz – Çınar Yayınları
6. Fırat – Uğur Gürsoy- Uykusuz Yayınları
7. Annem Bıyık Bıraktı – Fatih Erdoğan- Mavi Bulut
8. Pasaklılar Tehlikeli Maymun – Mavisel Yener – Bilgi Yayınları
9. Ayla Çınaroğlu – Altın Kanatlı Topçin – Tudem
10. Ayı Paddington – Michael Bond – Epsilon Yayınları

Burçay Erenay Güngüler