KİVİDEN VE ÜZÜMDEN MİNİK KAPLUMBAĞALAR

Yararlı besinler neşeli sunumlarla birleşince yemesi her zamankinden keyifli hale geliyor. Deniz sonrası, oyun sonrası veya herhangi bir ara öğünde miniklere özel minik kaplumbağalar hazırlamaya ne dersiniz? Bunun için gerekli olanlar kivi ve üzüm. Bu tabağı gören miniklere bir de kaplumbağaların temel özelliklerinden de bahsedebilirsiniz. Örneğin; denizlerde yaşadıklarını, yumurtlamak haricinde sudan dışarıya çıkmadıklarını, bacaklarının yüzmek için kürek şeklinde olduğunu, ayaklarının iki kenarına 2 adet tırnak bulunduğunu, tek seferde 100 adet yumurta bıraktıklarını ve yavrularının 2 aylık kuluçka döneminden sonra gece vakti yumurtadan çıkarak denize gittiklerinden bahsedebilirsiniz.

Ayrıca; Kivi meyvesi vitamin, flavonoit ve mineraller açısından oldukça zengindir. Özellikle, içerdiği C vitamini, potasyum ve beta-karoten kiviyi daha da yararlı yapmaktadır. İtalya’da yapılan araştırmalar kivinin özellikle 6-7 yaşındaki çocuklarda solunum yolları üzerinde mucizevi etkiler yarattığını gösteriyor.
Belirli bir süre kivi tüketiminin ardından çocuklarda nefes darlığı %32, gece öksürüğü %27, hapşırma %41, burun akıntısı %28 ve kronik öksürük %25 oranında azaldığı gözlemlenmiştir.

Gerekli Malzemeler:

– Kivi
– Üzüm
– Çörek otu

Nasıl Hazırlanır?

1. Kiviyi dilimleyin
2. Üzüm tanesini dörde bölerek kaplumbağanın ayaklarını hazırlayın
3. Üzüm tanesinden ince şeritler keserek de kuyruğunu oluşturun
4. Son olarak çörek otu tanelerinden gözlerini yerleştirin

Minik kaplumbağalar yemeye hazır :) Afiyet olsun…