BAYRAM DEMEK SEVGİ DEMEK

Bayramların hatırlanmak, kutlanmak, sosyal bağları güçlendirmek gibi bir rolü vardır. Sosyal bağları güçlendirmek için her kültür kendine özgü fırsatlar yaratmıştır. Biz insanların bir şeyleri kutlama ihtiyacı vardır. “Bayramın kutlu olsun deriz” Bunu ister ev ziyareti yaparak, ister sosyal medyada, isterse telefonla nasıl kutlarsak kutlayalım herkes de bir gülümseme olur. Kutlayanda kutlananda kendini iyi hisseder; olumlu duygular oluşturur. Hayatımız için en temel koruyucu duygu olan “sevgi” yi hissederiz. Dini inancı ne olursa olsun bayram kutlamasına herkes katılır.

Bayramlar birbirlerine en çok ihtiyacı olan insanları yakınlaştırır. Bizim kültürümüzde bayram denildiğinde akla en çok “küslerin, dargınların barışması” gelir. Çünkü birinin neyini kutlarsak kutlayalım içimizde sevgi oluşur. Sevgi güçlü bir duygudur. Küs ve dargın olanların hissettikleri öfke ve kırgınlıktır. Ancak sevgi ve öfke karşılaştığında her zaman sevgi kazanır. Bayramda hissedilen bu sevginin yoğunluğu küslerin birbirlerini affetmelerini sağlar. Bu yönüyle bayramlar barışmak için hem bir fırsat yaratır hem de kolaylaştırıcı bir rol oynar.

Bayramlar bizim sadece sevdiklerimize değil, komşularımıza, mahallemize, akrabalarımıza, sokakta tanımadığımız insanlara sevgimizi göstermenin fırsatını yaratır. Birbirini hiç tanımayan insanlar karşılaştıklarında bayramlarını kutlarlar. Bu muhteşem bir sinerjidir.
Bayramların aileler için koruyucu bir etkisi vardır. Bayramlarda geleneksel seremoniler; küçükler büyüklerin ellerinden öperler, büyükler harçlık verirler… Bu gerçekten muhteşem bir görüntüdür ve aile içindeki sağlıklı hiyerarşiyi, saygıyı, aile değerlerini güçlendirir. Ebeveynler kendilerini önemli hissederler. Bu harika bir duygudur, çocuğunun annesi babası olduğunu hissederler. Saygının sevgiyle gösterildiği karşılıklı benzer duyguların hissedildiği bir andır. Çocuklar sadece çocuk oldukları için, sadece küçük oldukları için harçlık alırlar ve ödüllendirilirler. Herhangi bir davranışından, başarısından dolayı değil sadece çocuk olduğun için ödüllendirilmek çocukların kendilerini değerli hissetmelerini sağlar. Bu her yıl iki kez yaşanan özel bir duygudur.

Ülkemizde birçok sorun var ve bayram hepimize nefes almamızı sağlar. Bu psikolojik olarak koskoca evrende yalnız olmadığımızı büyük bir topluluğun üyesi olduğumuzu hissettirir. Ne kadar az kişiyle bayramlaşıyorsak o kadar yalnız olduğumuzu, ne kadar çok kişiyle bayramlaşırsak o kadar zengin olduğumuzu gösterir. Bayramlar, zengin, fakir, doğulu batılı gibi ayrımlar arasındaki sınırı zayıflatır, gerçekten değerli olanın “sevmek” olduğunu hatırlatır.

Bayramlar yüzyıllardır süren harika geleneklerdir. Günümüzde bir çok aile evlerinde oturmak yerine tatile gitmek için fırsat olarak görüyorlar. Tatile çıkanlar oranın keyfini çıkartırken ulaşabilecekleri her yolla, ulaşabildikleri her kişiye telefonda internette bayram kutlamasına katılmalıdır. Her kutlamada sevgiyi hissedecekler. Bayram geleneğini kaybedenler çok şeyi kaybettiklerini unutmamalılar. Çünkü hayatın başka hiçbir yeri bu kadar kitlesel bir sevgiyi sunmuyor…

Şenel Karaman
Psikolog

 

Fotoğraf: img.haberler.com