EV YAPIMI TOST EKMEĞİ TARİFİ

Eylül ayı da tıpkı yılbaşı gibi yeni başlangıçlara vesiledir ya hani işte bu yeniliklerden biri de kendi ekmeğinizi kendiniz yapmak olsun. Evde ekmek yapmak korkulduğu ve üşenildiği kadar zor değil aslında. Aksine, çok da eğlenceli ve sakinleştiricidir. Ve açıkçası, fırından yeni çıkmış mis gibi taze bir ekmeğin dayanılmaz kokusu hiçbir paketli ekmeğe değişilmez. Deneyin, ailenize kendiniz ekmek yaptığınız için de ayrıca kendinizle gurur duyacaksınız. Bugün maalesef hazır satılan çoğu ekmek “plastik ekmek” olarak da bilinir oldu- yani içlerinde o kadar koruyucu, renk açıcı, bayatlama önleyici ve bilumum katkı maddesi var ki ekmekler ekmek olmanın saf ve doğal güzelliğinden çıkmış, yapay bir gıdaya dönüşmüş durumda!

Amerika’da yaşadığım yıllarda, çok meşhur bir şef olan Nick Malgieri’den bizzat ekmek yapımı dersi alma şansım olmuştu. Burada, onun yapımı en basit tariflerinden biri olan ama lezzeti de bir şahane olan tost ekmeğini Parents okuyucularına aktarıyorum. Bolca yapıp buzluğa atabilirsiniz.

MALZEMELER

– 2 su bardağı ılık su

– 1 paket instant kuru hamur mayası (10 gr)

– 5 ½ su bardağı un

– 1 yemek kaşığı tuz ½ kaşık bal

– 5 yemek kaşığı tereyağı (eritilmiş)

HAZIRLANIŞI

Ilık suyunuzun içine 1 paket mayayı boşaltın, karıştırın ve 5 dakika kadar dinlenmesini bekleyin. Bu sırada, bir karıştırma kabının içinde, unu ve tuzu karıştırın. Bu karışıma, beklemekte olan mayalı suyu, eritilmiş tereyağını ve balı da ilave ederek, elinizle ya da çırpıcınızda iyice yoğurun. Hamur, tezgâha yapışmaz bir kıvama gelince, yağlanmış kapaklı bir kabın içine alın ve 1 saat kadar kabarmaya bırakın. Bir saat sonra, hamur 2 katı kadar kabarınca tekrar tezgâha alın ve birkaç kez daha yoğurun. Yağladığınız uzun, dikdörtgen bir kek kalıbına hamurunuzu yayın ve üzerini bir havluyla örterek bu şekilde de kabarmasını bekleyin (Dilerseniz daha küçük 2 kalıba da bölüştürebilirsiniz ki bu şekilde içleri daha iyi pişer.) Yaklaşık yarım saat kadar sonra hamurunuz kek kalıbının içinde de kabarınca, önceden 200 derecede ısıttığınız fırınınızın orta kademesine kalıbınızı yerleştirin. Üzeri kızarıncaya dek pişirin. (Fırından aldığınızda ekmeğiniz çok sert olacak, soğudukça yumuşayacaktır.) Fırından aldığınız kalıbın içinden ekmeğinizi çıkarın ve soğumaya bırakın. Not. Bu tarifteki ekmeği dilimlemek için mutlaka soğumasını bekleyin.

ŞUNA DİKKAT: Mayanızın taze olduğundan emin olun. 10 dakika geçmesine rağmen, koyduğunuz ılık su (ve ya ılık süt) içerisinde köpürmeyen maya bayatlamış demektir. Bu durumda mayayı kullanmayın.

Yasemin Üstay Tekin

Kaynak: parentsdergisi.com
Fotoğraf: hurriyetaile.com