İLK ETLİ SEBZE PÜRESİ (EK GIDA)

Bebeklere ek gıda hangi ayda başlanması gerektiği konusunda iki farklı yaklaşım var. Birçok doktor, bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslemenizi 6. aydan itibaren ek gıda vermeye başlamanızı önerecektir. İlk 6 ay bebeğiniz ihtiyacı olan her şeyi, D vitamini hariç anne sütünden alır. Sindirim sistemi henüz katı gıdayı hazmetmeye hazır değildir.
Bu konuda bir diğer yaklaşım ise, 4 aylık bebeğe ek besin başlamaktan yanadır. Bu yaklaşımı benimseyen doktorlar, bebeğe daha erken katı gıda vererek sindirim sisteminin daha çabuk katı gıdaya hazır hale geldiğini, güçlendiğini düşüyorlar. Bu yaklaşıma göre böylece bebeğe ek gıda başlanması kolaylaşıyor. Bebeğinize o ilk lokmaları ne zaman vereceğinizi doktorunuzun ve sizin yaklaşımınız belirleyecektir. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesini tavsiye etmektedir. İlk 4 ayda ise anne sütü dışında herhangi bir ek besinin bebeğe verilmesi hiçbir açıdan uygun değildir.

Gerekli Malzemeler:

– Çeyrek patates
– Yarım ince dilim balkabağı
– Çeyrek havuç
– 30 gram kıyma
– Zeytinyağı veya tereyağı
– 1 tatlı kaşığı ince irmik

Nasıl Yapılır?

1. İlk Etli Sebze Püresi (Ek Gıda) Tarifi için;
Kıyma buharlı pişirici de 20 dakika tek başına pişirilir. Ardından üzerine bütün sebzeler küçük küçük doğranır ve irmikle beraber eklenir.

2. Makinede hepsi 20 dakika daha buharla pişirilir. Kapağı açılır ve tereyağı ya da zeytinyağı eklenir.

3. Tüm karışım rondodan geçirilir. Arzu edilirse kıvam vermek için anne sütü veya formül mama eklenebilir. Ilındıktan sonra servis edilir.

Kaynak:
turkmaxgurme.com
gurmebebek.com