BEBEKLERİN UYUMASINI KOLAYLAŞTIRAN 10 YÖNTEM

Bebekler 6-8 hafta sonra gece uyuma düzenini anca oturturlar. Buna yardımcı olmak ve bebeğinizin uykusunu düzenlemek için de uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor.

1. Beyaz gürültü sesleri çalın

bebeklerin-uyumasini-kolaylastiran-10-yontem-7368182

Kapı açma veya lamba açıp kapama sesleri bile bebeğinizi uyandırıyorsa beyaz gürültü sesleri çalmayı deneyin. Bebeklerin uyumasına yardımcı olan beyaz gürültü, ismi gibi aslında bir gürültü değildir. Okyanus, dalga, rüzgar, şelale sesine benzer uğultulu ses frekansıdır. Bu sesler de bebeğinizin uyumasına yardımcı olur.

2. Bebeğinizi zamanlı besleyin

Bebeklerin gece aralıksız uyuması için uyumadan karınlarının tok olması çok önemlidir yoksa acıktıkları zaman uyanırlar. Bu yüzden bebeğiniz yatmadan en az yarım saat önce yemek yedirmelisiniz ancak gaz veya mide bulantısı yapacak şeylerden kaçının.

3. Uyku vaktinden önce bir rutin oluşturun

bebeklerin-uyumasini-kolaylastiran-10-yontem-7368187

Her gece yatmadan aynı şeyleri yaparsanız bebeğiniz yatma zamanının gelmiş olduğunu anlamaya başlayacak. Mesela ılık bir banyo yaptırıp daha sonra temiz kıyafet giydirip ve temiz bir bez takıp bir düzen yaratabilirsiniz.

4. Işıkları kapalı tutun

Nasıl siz ışıklar açık uyuyamıyorsanız, bebeğiniz de uyuyamaz. Bu yüzden bebeğiniz uyurken ışıkları kapatmalı veya loş ışıklı bir ortam yaratmalısınız.

5. Odanın sıcaklığını ayarlayın

Bebeğiniz çok sıcak veya çok soğuk bir ortamda rahat uyuyamayacağından oda sıcaklığını ona uygun ayarlamalısınız. Oda sıcaklığına yakın (25°C) bir sıcaklık yeterli olacaktır.

6. Bebeğinizi sallayarak uyutmayın

Çoğu anne baba bebeklerini sallayarak uyutuyor fakat bu bir hata. Bebeğinizi sallayarak uyuttuktan sonra bebeğiniz gece uyandığında siz sallamadığınız sürece tekrar uykuya dalamaz. Çözüm olarak gece bebeğinizin uykusu geldiği zaman beşiğine yatırın. Bir süre sonra kendi başına uyumayı öğrenecektir.

7. Gündüz aktiviteleri yaratın

bebeklerin-uyumasini-kolaylastiran-10-yontem-7368191

Gündüzleri çocuğunuzla daha çok vakit geçirmeniz ve aktiviteler oluşturmanız önemlidir. Bebeğiniz uyanıkken ona şarkı söyleyebilir, konuşabilirsiniz veya oyunlar oynayabilirsiniz. Fakat bebeğinizi çok yormamaya dikkat edin.

8. Çocuğunuzla aynı yatağı değil aynı odayı paylaşın

Bebeğinizle aynı yatakta yatmak, bebeğinizin kendi kendine uyumasını zor hale getirebilir. Bebeğinizin güvenliği için beşiğini odanıza koyabilirsiniz veya bebeğinizin ayrı bir odası varsa kamera sistemiyle izleyebilirsiniz.

9. Bebeğinize emzik alın

bebeklerin-uyumasini-kolaylastiran-10-yontem-7368188

Bebeğinizi sallayarak uyutmak yerine bebeğinize bir emzik alın. Bebeğin ağzında emzik varken ağzıyla yaptığı düzenli hareket, bebeği daha çabuk sakinleştirip uykusunu getirir. Fakat emzik kullanmak için bebeğinizin en az 3-4 haftalık olması gerekiyor.

10. Uykuya her akşam aynı saatlerde yatırın

Bebeğin uyku saatindeki değişimler bebeğin kafasını karıştırabilir ve bebeği huysuzlaştırabilir. Her akşam yaklaşık aynı saatte bebeğinizi uykuya yatırırsanız bebeğin biyolojik saati ayarlanacağı için uykuya dalarken sıkıntı çekmeyecektir.

Kaynak: milliyet.com.tr/pembenar