ÇOCUKLAR İÇİN DENEY: ÇOK RENKLİ SÜT

Çocuklarla birlikte yapabileceğiniz eğlenceli deney önerimiz bu hafta çok renkli. Sütte oluşan renk dalgalarını miniklerin kendilerinin yaratması, ve onları izlemesi gerçekten çok eğlenceli oluyor.
Suya koyulan sabun ve deterjanlar, suyun ıslatma özelliğini artırarak; suyun kumaş ve kirlere daha kolay girmesini sağlar. Bulaşık deterjanı yüzey aktif bir madde olduğu için yağları uzaklaştırmaya yardımcı olur, yani sütün içindeki yağı. Bunu yaparken renkler de yağ ile birlikte dağılır. Yani deterjanların bulaşıklarımızı nasıl temizlediğini anlamış oluruz. Miniklerin algılarını artıran bu deneyi bir kaç kez tekrarlamaya hazır olun, çünkü gerçekten çok hoşlarına gidiyor. Evde veya okuldaki etkinlik saatinizde şimdiden bol eğlenceler dileriz.

Gerekli Malzemeler:

– Tam yağlı süt
– Gıda boyası
– Sıvı deterjan
– Kulak temizleme çubuğu
– Tabak

Deney: Tabağa biraz süt koyduktan sonra biraz gıda boyası damlatın. Bir kulak temizleme çubuğunu sıvı deterjana batırın. Ardından, deterjanla kaplanmış çubuğu tabağın ortasına daldırın. Süt helezonlar çizerek dönecek, renkli desenler oluşturacaktır.

Açıklaması: Deterjan, sütteki yağ molekülleriyle etkileşime girerek onların hareket etmesine neden olur. Bu yüzden, deneyi yağsız sütle yapmanız durumunda aynı sonucu elde edemezsiniz.

Kaynak: egitimpedia.com