3 SORU 3 CEVAP: HAMİLELİK HAFTASI NASIL HESAPLANIR?

Prof. Dr. Bülent Tıraş hamilelik haftası hesaplama hakkında bilgiler verdi.

1 ) Hamilelik haftası nasıl hesaplanır?

Kadın doğum uzmanları, anne adaylarının hamilelik takvimlerini oluşturacakları sırada, bilinenin aksine döllenme tarihini değil, son adet tarihinin başlangıç gününü baz alarak hesaplarlar. Döllenme tarihi ise, daha çok son adet (menstrual dönem) tarihinden ortalama olarak 2 hafta sonrasıdır.

2 ) Kaç aylık hamile olduğumu nasıl anlarım?

Anne adaylarının büyük bir kısmı, hamilelik haftalarını hesapladığı halde veya doktoru haftasını söylediği halde “kaç aylık” olduğunu merak ederler. Ben şimdi kaç aylık hamileyim?, Kaçıncı ayım bitti? Kaçıncı aya girdim? Gibi sorular, en sık rastladığımız ve rastlamaya da devam edeceğimiz sorulardandır.

Haftalar ile aylar arasında meydana gelen karışıklığın sebebi, 1 ayın tam anlamı ile 4 hafta olmaması ile alakalıdır. 1 ay, yaklaşık olarak 4 hafta 3 gün civarında sürer. Hamilelik döneminde anne adaylarının ay hesabı değil, hafta hesabı yapması gerekir. Çünkü hamilelik serüveni, asıl olarak 40 hafta kabul edilir. Bu konuda kafa karışıklığına meydan vermemek için doktorların yaklaşık olarak kabul ettiği ay ve haftalar ise;

4-5 haftalık gebeliklere 1 aylık denilir
8-9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir
12-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
16-17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir
36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir. (Doğum 9 ay değil 10 ay gibi oluyor bu durumda)
40 hafta bittiğinde –> 9 ay 10 gün denilen yani toplam 280 gün tamamlanmıştır bu da 40 hafta eder.

3 ) Hamilelikte her şey haftaya göre planlanır

Az önce de ifade ettiğimiz gibi, anne adaylarının “ hangi ay bitti hangi aya girdim “ gibi sorular ile boşu boşuna kafa karışıklığı yaşamasına hiç gerek yok. Çünkü hamilelik dönemi içerisinde asıl önemli olan ay hesabı değil, hafta hesabıdır. Hamilelik döneminde herşey ( bebeğin boyu, kilosu, gelişim evreler, doğum dönemi vs ) haftalara göre yapılır ve haftalara göre hesaplanır. Hamilelik dönemi toplamda 40 hafta civarındadır. Doğumların büyük bir kısmı 38 ile 40 hafta arasında gerçekleşirken, bazı durumlarda günü geçmiş olan anne adaylarında doğum hamilelik döneminin 41 haftasında gerçekleşir. Bütün bunlar hesaplanacağı zaman da, son adetinizin başladığı ilk güne baz alınarak hesaplanır.


Kaynak: jinekoloji.com

Fotoğraf: imgz.star.com.tr