ÇOCUKLAR İÇİN DENEY: YANMAYAN BALON

Balonlar hakkında ne bilirsin? Haydi saymaya başla: Balon güzel bir oyuncaktır ama kolay patlar. Sivri bir cisim balonu kolayca patlatıverir. Birçok nesne gibi balon da aleve karşı dayanıksızdır. Alev temas ederse GÜMMM! Ama fen bilgisi ile aran iyiyse balonu aleve karşı dayanıklı hale getirebilirsin.
DİKKAT: Bu deneyi yaparken mutlaka yanında bir yetişkin olsun.

Gerekli Malzemeler:

– Bir balon
– Mum
– Kibrit ya da çakmak

Nasıl Yapacaksın?

1. Balona yarım bardak kadar su koy (Balonun ağzını musluğa takarak bu işi kolayca yapabilirsin.)
2. Balonu biraz şişirip ağzını bağla
3. Mumu yak ve balonu üstten tutup yanan mumun üstüne getir
4. Alev balona ulaşsın. Ama Dikkat! Alevlerin sadece suyun bulunduğu kısma değmesini istiyoruz

Balon yanmıyor, patlamıyor. Hatta yeterince beklersen üzerinin isle kaplandığını göreceksin; ama balon yine de patlamayacak.

Peki ama nasıl?

Bir maddenin yanabilmesi için sıcaklığının “tutuşma sıcaklığı” adı verilen bir değere ulaşması gerekir. Sıcaklık bu değere ulaşmadıysa yanma olayı başlamaz. Çevrende yer alan kâğıt, plastik gibi pek çok maddenin tutuşma sıcaklığı 100 °C’nin üzerindedir.

Sen balonu ısıtırken balon aldığı ısıyı içindeki suyla paylaştı. Bu nedenle ikisi birden ısınmaya başladı. Isınan suyun sıcaklığı en çok kaynama noktasına kadar (100 °C) yükselebilir. Kaynama başladığında sıcaklıktaki yükselme durdu.

Bu andan itibaren verilen ısı suyun hal değiştirmesinde kullanılmaya başladı. Bu durumda balonun sıcaklığı da yükselmedi ve 100 °C değerini aşmadı. Bu değer tutuşma sıcaklığının altında olduğu için balon yanmadı ve patlamadı.

Kaynak: dunyalidergi.com